Nový elektromobil od Xiaomi je za dveřmi. Co zatím víme o modelu Xiaomi SU7?

fotografie autora David Vanda publikováno 01.03.2024 07:00
Xiaomi SU7

Čínská společnost Xiaomi, věnující se především výrobě spotřební elektroniky, nedávno představila svůj první elektromobil SU7. Příliš informací o něm zatím dostupných není, již brzy bychom se ale měli dozvědět víc.

Produkty Xiaomi se mezi svými uživateli těší poměrně velké oblibě. Společnost však začíná pokukovat i za hranice trhu spotřební elektroniky, a aktuálně se tak snaží prosadit v rámci automobilového průmyslu. První vlaštovkou, kterou firma pouští do světa, je elektromobil Xiaomi SU7. Model je zástupců společnosti skutečně revoluční, a přinese světu novou éru e-mobility. Těžit má především ze sdíleného operačního systému a schopností autonomního řízení. Vůz je aktuálně testován, na čínský trh by se však měl dostat v horizontu nejbližších týdnů, maximálně měsíců.

Xiaomi SU7: V hlavní roli výkon

Označení „SU“ v názvu vozu je podle generálního ředitele společnosti Lei Juna zkratkou pro Speed Ultra, a je tedy zřejmé, že zde bude hrát hlavní roli výkon samotného elektromotoru. Jun tvrdí, že Xiaomi SU7 bude schopen konkurovat i tak silným stojům, jako jsou vozy Porsche či Tesla. Předběžné informace naznačují, že SU7 překonává svým zrychlením Porsche Taycan i Model S od Tesly. Podaří se mu naplnit velkolepá očekávání, které jsou na něj kladena? To lze aktuálně jen těžko předjímat. Kdyby se ale podařilo dosáhnout alespoň části těchto cílů, mohl by vůz SU7 být skutečně zajímavým kompromisem mezi cenou a výkonem, který na trhu elektromobilů v současné době stále chybí.

Na trh zamíří stovky tisíc vozů ročně

Vozy značky Xiaomi bude vyrábět jednotka čínské státní automobilky BAIC Group. Pekingská továrna by měla disponovat výrobní kapacitou až 200 000 vozů za rok. Partnerství mezi BAIC Group a Xiaomi tak umožní automobilce dosáhnout rychlého nástupu na čínský a později i světový trh.

Cena modelu Xiaomi SU7 zatím zůstává tajemstvím. Téměř všechny produkty značky jsou však známé pro svůj vyvážený poměr ceny a výkonu, a pokud chce společnost naplnit svá očekávání a konkurovat lídrům v oboru, je možné, že to bude právě cenovka, kterou si bude chtít své zákazníky získat. Xiaomi navíc plánuje brát v potaz i bezpečnostní standardy, které jsou na dnešní vozy kladeny, a zaměří se tak nejen na ochranu osobních údajů, ale i na ochranu řidiče při jízdě. Xiaomi SU7 bude navíc kompatibilní s operačními systémy Android i iOS.

Společnost Xiaomi se zavázala, že v průběhu deseti let investuje do produkce svých automobilů 10 miliard dolarů. Cílem značky je stát se jedním z pěti největších výrobců automobilů na světě, a postupně tak pozvednout čínský automobilový průmysl na vyšší úroveň. Toho chce dosáhnout v horizontu příštích 15 až 20 let. Xiaomi tak hodlá diverzifikovat své aktivity i nad rámec hlavní činnosti, a ukázat tak, že se nemusí omezovat pouze na drobná elektronická zařízení.

Představení prvního elektromobilu značky Xiaomi představuje významný krok nejen pro samotnou společnost, ale i pro světový automobilový trh. Spojené síly Xiaomi a BAIC předznamenávají konkurenční výhodu v oblasti technologií, a SU7 tak možná bude skutečně oním vozidlem budoucnosti. Teprve nadcházející roky však odhalí, zda-li se elektromobilu podaří najít si silnou klientskou základnu.

Mohlo by Vás zajímat

Mšice
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Připravte si postřik na mšice a na další škůdce, kteří ničí úrodu. Je levný a maximálně funkční

Pneu
publikováno 25. 4. 2024 autor David Vanda

Elektrické vozy řeší problém s rychlým opotřebením pneumatik

Podlaha
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Chcete mít zářivé podlahy a beze šmouh? Vyzkoušejte tento účinný prostředek

zavřít reklamu
×
Reklama