Dobrá zpráva pro řidiče elektromobilů Ford. Vozy budou kompatibilní se stanicemi Tesla Supercharger

fotografie autora David Vanda publikováno 04.03.2024 07:00
Supercharger

Monopol dobíjecích stanic Supercharger spravovaný společností Tesla se začíná pomalu otevírat i konkurenčním značkám. První automobilkou, která k nim bude mít přístup, je americký Ford.

Zástupci společnosti Tesla oznámili již na začátku roku 2023 svůj záměr zpřístupnit rychlonabíječky stejnosměrného proudu (DC) i elektromobilům jiných značek. Jako první se této příležitosti chopila automobilka Ford, která s Teslou loni uzavřela dohodu o spolupráci, později se přidali i další výrobci automobilů se sídlem v USA – a to dokonce i ti, kteří se zatím produkci elektromobilů nevěnují. Uživatelů vozů Ford se pak letos konečně dočkali, a budou tak moci využívat maximální rychlost dobíjení u stanic Tesla Supercharger.

Sítě nabíjecích stanic jsou uzavřenými systémy

Automobilka Ford v současnosti provozuje na území Spojených států přibližně 126 000 nabíjecích stanic, z nichž je více než 28 000 rychlonabíječek typu DC. I přes vysoký počet veřejných dobíjecích míst však může být orientace v jejich infrastruktuře trochu složitá. Většina stanic totiž nemá čtečky kreditních karet, a využívá namísto toho vlastní aplikace, kde je nutné zaregistrovat svůj vůz a platební údaje. Aplikace výrobců automobilů, jako je například FordPass, integrují provoz více sítí do jednoho rozhraní, které také umožňuje tyto nabíječky vyhledat prostřednictvím navigačního systému vozidla.

Ford Mustang Mach-e

Vzhledem k tomu, že Tesla používá proprietární zástrčku pro připojení k jinému portu ve vozidle než ostatní výrobci automobilů, budou současní řidiči elektromobilů Ford potřebovat adaptér, aby mohli používat nabíječky Supercharger. Do konce června jej bude možné získat přímo od Fordu zdarma, poté bude zpoplatněn částkou 230 dolarů (zhruba 5380 korun). U budoucích modelů se pak počítá s tím, že budou vozy vybavené nabíjecím portem Tesla, a adaptér tak nebude zapotřebí.

Tesla postupně zpřístupňuje své nabíječky konkurenci

Nabíječky Supercharger jsou díky stejnosměrnému proudu schopné dodávat energii elektromobilům tou nejvyšší rychlostí. Dosud však byly omezeny pouze pro vozy Tesla. Společnost nicméně rozvíjí a udržuje také síť nabíjecích stanic nižší třídy, které jsou určeny pro domácí dobíjení, případně jsou umístěny v místech, kde lidé pracují, či poblíž hotelů.

Monopol společnosti Tesla se postupně chýlí ke svému konci. Kromě nových dohod byl v USA v roce 2021 schválen nový zákon, který umožnil využití několika miliard dolarů z federálních fondů na výrobu a instalaci veřejných nabíjecích stanic. Tesla v návaznosti na přijetí nové legislativy otevřela 7 500 stanic i ostatním značkám.

Zatím není jasné, jaké typy nabíječek budou moci řidiči elektromobilů Ford využívat. Dohoda by však měla zahrnovat více než 15 000 stanic Supercharger po celých Spojených státech i Kanadě. Zůstává ale otázkou, zda-li bude tato služba dostupná pouze v zámoří, nebo se jí později dočkáme i na našem kontinentu. Nezbývá než doufat, že ano.

Mohlo by Vás zajímat

Mytí oken
publikováno 21. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jak umýt okna, aby byla krásně čistá a beze šmouh? Jednoduše a rychle

ARRES
publikováno 23. 4. 2024 autor David Vanda

Chytrý systém ARRES dokáže najít a opravit výtluky a praskliny ve vozovce

BMW i7
publikováno 24. 4. 2024 autor David Vanda

Milovníci vozů BMW si mohou vyzkoušet jízdu pod palbou či kličkování mezi explozemi

zavřít reklamu
×
Reklama