Blíží se pátá generace slavného MINI Cooperu. Co přinese?

fotografie autora David Vanda publikováno 23.03.2024 07:30
MINI Cooper

Tradiční britská automobilka MINI míří na trh s již pátou generací slavného Cooperu. První vozy se začaly sériově vyrábět začátkem března. Kdy dorazí na trh a co budou jejich hlavní silné stránky?

K zahájení výroby páté generace MINI Cooperu došlo v pondělí 11. března ve firemním závodě v Cowley nedaleko Oxfordu. U ceremoniálu, kdy sjel z výrobní linky první vůz, byla přítomna i ředitelka automobilky Stefanie Wurst i Charlie Cooper, vnuk Johna Coopera, podle nějž jsou legendární miniaturní vozy pojmenovány. Sama Wurst k zahájení výroby uvedla: „Tento milník podtrhuje závazek k našim kořenům a zároveň nás posouvá do dynamické budoucnosti mobility. Továrna v Oxfordu je srdcem značky MINI a dnes, kdy jsme svědky zrodu této nové kapitoly, obnovujeme náš závazek k řemeslné práci a vzrušení z jízdy."

Na produkci se pak společnými podílejí všechny tři britské závody BMW Group, pod níž značka MINI spadá. V závodě ve Swindonu se vyrábějí výlisky karoserie a podsestavy, zatímco tří- a čtyřválcové zážehové motory se vyrábějí v továrně v Hams Hall v hrabství North Warwickshire. V Cowley pak probíhá samotná výroba karoserie, lakování a konečná montáž.

MINI jako minimalismus

Nový MINI Cooper, jenž byl oznámen teprve minulý měsíc, je vedle MINI Cooper Electric a nového MINI Countryman třetím přírůstkem do nové modelové řady britské automobilky. Vnější silueta modelu se vyznačuje čistými plochami, krátkými převisy a kompaktní kapotou, která v kombinaci s kontrastně dlouhým rozvorem dosahuje typických proporcí MINI. Interiér je podobně minimalistický, a na palubní desce se tak nachází pouze tři prvky: kruhový OLED displej, nový volant Vescin a přepínací lištu. Obrazovka je dotyková a ovládat by se prý měla podobně jako mobilní telefon. Najdete zde základní informace o vozidle, mapy či inteligentního osobního asistenta, který vám pomůže s ovládáním prostřednictvím hlasových příkazů. Vůz je k dispozici ve dvou modelových variantách, MINI Cooper C a výkonově vylepšené MINI Cooper S.

Dostupnost a cena MINI Cooper

Prvních dodávek nové generace MINI Cooperu by se zákazníci měli dočkat ještě na jaře letošního roku. Cena vozů bude startovat na hodnotě 22 300 liber (zhruba 657 tisíc korun). Očekává se, že se nový model bude těšit značné oblibě, jelikož MINI Cooper je jednou z nejdostupnějších automobilek nejen ve Velké Británii, ale i po celém světě. Zástupci společnosti věří, že jde o revoluční vůz, který prodlužuje tradici ikonické značky, a upevní tak postavení MINI na světovém trhu.

Mohlo by Vás zajímat

Túje
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jaké jsou výhody a nevýhody plotu z tújí? A jaká je jejich alternativa?

Pneu
publikováno 25. 4. 2024 autor David Vanda

Elektrické vozy řeší problém s rychlým opotřebením pneumatik

Bramborák
publikováno 24. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Připravte si bramboráky, které jsou maximálně chutné, ale především zdravé a neztloustnete po nich

zavřít reklamu
×
Reklama