Video: Peugeot vtěsnal svoji vizi budoucnosti do konceptu Inception

21. 8. 2023 Jan Nováček
Peugeot Inception

Na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas představil Peugeot koncept vozu nazvaný Inception. Francouzská automobilka představuje směr, kterým se budou její vozy v blízké budoucnosti ubírat.

Automobilka Peugeot se již dříve zavázala, že od roku 2023 budou všechny její vozy elektrické. Platí to samozřejmě i pro Inception. Vůz je postaven na platformě STLA Large a disponuje baterií s kapacitou 100 kWh. Spotřeba by měla být pouhých 12,5 kWh/100 km což by vozu dalo dojezd až 800 km.

Nabíjení baterie je možné dvěma způsoby. V první řadě je v přídi vozu umístěn konektor CCS Combo 2. Současně je však možné využít i bezdrátové indukční nabíjení, jehož rychlost by dosahovala až 30 km za minutu. Auto využívá ke svému pohonu pro každou nápravu jeden elektromotor. Celkový výkon je 671 koní, což je dvakrát více než kolik má nejvýkonnější Peugeot současnosti. Z nuly na 100 km/hod by vůz dokázal zrychlit za tři vteřiny. 

Nezapomínejme na design

Design je v případě Inception vyloženě futuristický, na první pohled zaujme obrovské čelní sklo. To nepřechází plynule v kapotu, jak je tomu u naprosté většiny jiných aut, ale dosahuje až k přídi vozu. Kapotu v tomto případě nahrazuje aerodynamická plocha nazývaná Aero Tech Deck. Pod touto plochou je ukryt nabíjecí konektor. Veškeré prosklení vozu navíc využívá tzv. technologii Narima, která je používána na hledí přileb astronautů NASA. Díky použití této technologie nebude docházet k přílišnému zahřívání interiéru.

Karoserie jako celek má vozu dodat maximální aerodynamickou efektivitu. Podle šéfdesignéra automobilky v sobě spojuje tradice značky, stejně jako optimistický pohled do budoucnosti.

Interiér jako ze sci-fi

Velkým zážitkem je i pohled do interiéru vozu. Na první pohled zaujme absence volantu. Místo něj je zde ovladač obdélníkového tvaru se čtyřmi otvory po stranách a displejem uprostřed. Na hranách ovladače jsou navíc umístěny dotykové plochy pro ovládání řady funkcí vozu, podobně jako to známe z dnešních multifunkčních volantů. Tento systém řízení nazývá Peugeot jako Hypersquare. Vůz disponuje autonomním řízením, v případě jeho aktivace zajede Hypersquare do palubní desky tak aby cestujícím nepřekážel.

Peugeot Inception

V případě Hypersquare přitom nejde jen o pouhý koncept bez ambicí pro realizaci, Peugeot jej totiž chce mít ve svých autech již do konce desetiletí. Dalším velmi zajímavým prvkem je kruhový displej na palubní desce označovaný jako Halo Cluster. Ten může díky svému kruhovému tvaru zobrazovat informace jak řidiči, tak lidem, kteří se nachází před vozidlem. Spolu s ovladačem Hypersquare představuje displej Halo Cluster podobu nové generace informačního a ovládacího systému auta nazvaného jako i-Cockpit.

Zaostřeno na udržitelnost

Velkým tématem vozu je také udržitelnost. Využívány jsou recyklované materiály, díly z galvanizované oceli nejsou kryty dalším materiálem, sedačky využívají nafukovacích kapes apod. Také podlaha je z recyklovaného polyesteru.

Peugeot Inception je samozřejmě pouhým konceptem. Řadu prvků však budeme postupně začínat vidět v nových Peugeotech, dost možná ale i ve vozech jiných značek. 

Mohlo by Vás zajímat

Vánoce
28. 11. 2023 Nikola Klementová

Vyrobte si nádherné a levné vánoční ozdoby, které vykouzlí příjemnou atmosféru a zvládne je každý

Vánoční trhy Praha
30. 11. 2023 Petr Dostál

Nejoblíbenější pražské vánoční trhy? Mírák láká na atmosféru, ale i rozumné ceny

Požár elektromobilu
28. 11. 2023 Petr Dostál

Požáry elektromobilů jsou pro hasiče stále ještě výzvou

Další příspěvky z kategorie Novinky

Čína se stala novým vůdcem ve vývozu automobilů díky vzestupu…
11. 8. 2023 Jan Nováček

Elektrická revoluce: Čína předstihla Japonsko ve vývozu automobilů

Systém BlueCruise již nějakou dobu poskytuje řidičům vozů Ford…
23. 8. 2023 Jan Nováček

Chytrého asistenta BlueCruise bude možné aktivovat ve všech nových vozech Ford

Na český trh míří faceliftovaný SsangYong Tivoli a jeho větší…
4. 10. 2023 Petr Dostál

SsangYong Tivoli: SUV s cenovkou pod půl milionu

Jak se trh okolo elektromobilů neustále rozvíjí, začíná mít…
17. 7. 2023 Jan Nováček

Vývoj elektromobilů může mít dopady na globální produkci mědi

Kia EV5
1. 11. 2023 Petr Dostál

Kia EV5: další čistě elektrické SUV korejské automobilky

Nová generace plně elektrických modelů Neue Klasse od BMW…
9. 5. 2023 Jan Nováček

Je nový head-up panoramatický displej BMW lepší než obrazovka na palubní desce?

zavřít reklamu
×
Reklama