Chytrého asistenta BlueCruise bude možné aktivovat ve všech nových vozech Ford

23. 8. 2023 Jan Nováček
Ford BlueCruise

Systém BlueCruise již nějakou dobu poskytuje řidičům vozů Ford pomoc při řízení, tedy alespoň pokud si jej při koupi vozu zaplatili. A právě to se nyní mění. Přístup k funkcím bude možné si předplatit.

BlueCruise ve všech vozech Ford

Změna, kterou automobilka Ford zavádí, spočívá v tom, že Ford bude nově systém BlueCruise pro „částečně autonomní řízení“ instalovat do všech svých aut, které jej podporují. Funkce však nebude automaticky aktivována, k tomu dojde až ve chvíli, kdy si řidič zaplatí předplatné. Spolu s novým vozem pak bude k dispozici 90 dnů zdarma.

Právě v tom tkví největší výhoda nového přístupu automobilky. Řidič se nemusí rozhodnout ještě před koupí vozu, ale může si systém v klidu vyzkoušet, nebo si jej zaplatit pouze na dobu, po kterou bude systém využívat. Stejně tak usnadní život lidem, kteří si budou chtít koupit ojeté auto bez tohoto systému. Už nebude záležet na tom, jestli si jej původní majitel při pořízení vozu koupil či nikoliv.

Novinka se bude týkat asi 500 tisíc vozů Ford pro rok 2024, včetně modelů Lincoln Navigator a Nautilus, či Ford F-150 Lightning a F-150, Expedition. V současné době jezdí po severoamerických silnicích asi 225 tisíc aut.

Co umí BlueCruise?

Částečně autonomní řízení BlueCruise je hodnoceno jako jedno z nejlepších na trhu a tuto pozici si chce rozhodně udržet. Vyznává proto filozofii častých aktualizací a postupného evolučního vylepšování celého systému. Jen tak si lze podle vedení automobilky udržet přízeň zákazníků.

Současná verze označovaná jako BlueCruise 1.3 je podle Fordu až třikrát lepší než verze 1.2 a v porovnání s verzí 1.0 je zlepšení více než pětinásobné. Hodnocena je přitom doba, po kterou lze mít ruce zcela sundané z volantu a jízdu nechat na samotném voze.

Systém BlueCruise 1.3 významně vylepšuje autonomní jízdu v úzkých pruzích a dochází ke zvýšení výkonnosti při jízdě v zatáčkách. Již ve verzi 1.2 pak měla k dispozici možnost automatické změny jízdního pruhu nebo prediktivní asistent kontroly rychlosti.

V Severní Americe si lze systém předplatit na tři roky spolu s koupí nového vozu, a to za 2 100 dolarů, v přepočtu za nějakých 46 tisíc korun. Další z možností, které je možné využít kdykoliv, je roční předplatné v ceně 800 dolarů, tedy necelých 18 tisíc korun. Řidiči mohou zvolit i měsíční předplatné za 75 dolarů, což je v přepočtu 1 660 korun.

Systém Ford BlueCruise je dobře hodnocen i z hlediska bezpečnosti, neboť řidiče neustále snímá kamera, která vyhodnocuje pozici hlavy a očí, aby auto vědělo, že je řidič schopen převzít řízení. Právě tato bezpečnostní funkce ještě některým konkurenčním systémům chybí, ačkoliv se jedná o zásadní prvek bezpečnosti jízdy v polo-autonomním režimu.

Mohlo by Vás zajímat

Sprchový kout
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak docílit toho, aby dveře sprchového koutu byly stále čisté, bez vodního kamene a plísně

Vánoční trhy Praha
30. 11. 2023 Petr Dostál

Nejoblíbenější pražské vánoční trhy? Mírák láká na atmosféru, ale i rozumné ceny

Požár elektromobilu
28. 11. 2023 Petr Dostál

Požáry elektromobilů jsou pro hasiče stále ještě výzvou

Další příspěvky z kategorie Novinky

Značka Volkswagen je v kategorii obytných vozů zavedenou…
30. 8. 2023 Petr Dostál

Nový Volkswagen California budí rozpaky i očekávání

Škoda uvede do roku 2026 na trh čtyři zcela nové elektrické…
9. 5. 2023 Jan Nováček

Škoda potvrzuje čtyři nové elektrické modely do roku 2026

Jak se trh okolo elektromobilů neustále rozvíjí, začíná mít…
17. 7. 2023 Jan Nováček

Vývoj elektromobilů může mít dopady na globální produkci mědi

Na český trh míří faceliftovaný SsangYong Tivoli a jeho větší…
4. 10. 2023 Petr Dostál

SsangYong Tivoli: SUV s cenovkou pod půl milionu

Nová generace plně elektrických modelů Neue Klasse od BMW…
9. 5. 2023 Jan Nováček

Je nový head-up panoramatický displej BMW lepší než obrazovka na palubní desce?

Čína se stala novým vůdcem ve vývozu automobilů díky vzestupu…
11. 8. 2023 Jan Nováček

Elektrická revoluce: Čína předstihla Japonsko ve vývozu automobilů

zavřít reklamu
×
Reklama