Kia EV5: další čistě elektrické SUV korejské automobilky

1. 11. 2023 Petr Dostál
Kia EV5

Na čínském autosalonu Chengdu Motor Show představila jihokorejská automobilka Kia své nové čistě elektrické SUV pojmenované EV5.

Auto bude v první fázi prodávané pouze v Číně, výhledově se však počítá i s jeho prodejem v Evropě. Co od auta očekávat?

Vnější podoba bez větších překvapení

EVP je třetím čistě elektrickým autem řady EV a nastupuje po modelech EV6 a EV9. Právě EV9 má s novým vozem poměrně dost společného. EV5 je vlastně zmenšená verze prémiového modelu EV9. 

Kia EV5 nabízí svůj tradiční design v podobě ostře řezaných linií. Délka tohoto pětimístného vozu je 4,6 metru, šířka potom 1,87 metru. Výška modelu EV5 je 1,7 metru a rozvor činí 2750 mm. Design auta je přitom podřízen tomu, aby vytvořil skutečně prostorný interiér. 

Technické parametry vozu

O konkrétních parametrech je toho známo poměrně málo. Auto by mělo být postaveno na 800V elektrifikované platformě typu E-GMP. Tuto platformu využívá celá řada čistě elektrických aut Kia A Hyundai. V tuto chvíli však není vyloučené, že v tomto případě využije Kia z důvodu úspor 400V architekturu. Výsledkem by pak měla být nižší cena. Současně však platí, že Kia bude u každého svého elektrického auta nabízet i variantu GT s vysokým výkonem. I EV5 tak bude nejspíš možné pořídit ve skutečně nadupané verzi. 

Kia EV5: další čistě elektrické SUV korejské automobilky

Co se pohonu týká, základní variantou by měl být jeden motor s výkonem 158 kW neboli 215 koní, který bude připojen k zadní nápravě. V tomto ohledu však bude třeba počkat na další oficiální informace.

Prostor především

Automobilka ve všech materiálech jasně zdůrazňuje, že auto bude mít velmi prostorný a praktický interiér. Kia jde dokonce tak daleko, že jedním z marketingových sloganů je "prostor k životu". Informační a zábavní systém vozu by měl vycházet z modelu EV 9 stejně jako celkový vzhled kabiny, na kterém se budou moci podílet různé materiály i barvy.

V přední části palubní desky a v obložení všech dveří bude instalováno variabilní osvětlení, které nabídne více barevných variant. Nepůjde však jen o čistě estetickou věc. Osvětlení bude schopné synchronizace s různými režimy jízdy, bude se umět ztlumit při horších světelných podmínkách, a dokonce bude řidiče umět změnou barvy upozornit na překročení rychlostního limitu.

O tomto novém elektrickém SUV není ještě známo dostatek informací na to, abychom jej mohli opravdu dobře posoudit. Chybí nám informace o technických parametrech i vnitřní výbavě. Více se dozvíme ve chvíli, kdy auto vstoupí na čínský trh a následně uvidíme s čím automobilka přijde do Evropy. 

Mohlo by Vás zajímat

Lopatkovec
28. 11. 2023 Nikola Klementová

Aby lopatkovec aktivně kvetl, dopřejte mu domácí hnojivo, které zajistí bujnou květenu

Zruč nad Sázavou
27. 11. 2023 Petr Dostál

Do Zruče nad Sázavou nejenom za Láskami jedné plavovlásky

Požár elektromobilu
28. 11. 2023 Petr Dostál

Požáry elektromobilů jsou pro hasiče stále ještě výzvou

Další příspěvky z kategorie Novinky

Čínské automobilky se snaží proniknout na evropský trh. To není…
22. 8. 2023 Jan Nováček

Nečekané oznámení: Čínské SUV Chery Omoda C5 se bude prodávat i ve Velké Británii

Enyaq iV je prvním zcela elektrickým vozem Škody, postaveným na…
9. 8. 2023 Jan Nováček

Škoda Enyaq iV: Nový pohled na elektrickou mobilitu

Značka Volkswagen je v kategorii obytných vozů zavedenou…
30. 8. 2023 Petr Dostál

Nový Volkswagen California budí rozpaky i očekávání

Nová generace plně elektrických modelů Neue Klasse od BMW…
9. 5. 2023 Jan Nováček

Je nový head-up panoramatický displej BMW lepší než obrazovka na palubní desce?

Čína se stala novým vůdcem ve vývozu automobilů díky vzestupu…
11. 8. 2023 Jan Nováček

Elektrická revoluce: Čína předstihla Japonsko ve vývozu automobilů

Škoda uvede do roku 2026 na trh čtyři zcela nové elektrické…
9. 5. 2023 Jan Nováček

Škoda potvrzuje čtyři nové elektrické modely do roku 2026

zavřít reklamu
×
Reklama