Kia EV5: další čistě elektrické SUV korejské automobilky

fotografie autora Petr Dostál publikováno 01.11.2023 06:00
Kia EV5

Na čínském autosalonu Chengdu Motor Show představila jihokorejská automobilka Kia své nové čistě elektrické SUV pojmenované EV5.

Auto bude v první fázi prodávané pouze v Číně, výhledově se však počítá i s jeho prodejem v Evropě. Co od auta očekávat?

Vnější podoba bez větších překvapení

EVP je třetím čistě elektrickým autem řady EV a nastupuje po modelech EV6 a EV9. Právě EV9 má s novým vozem poměrně dost společného. EV5 je vlastně zmenšená verze prémiového modelu EV9. 

Kia EV5 nabízí svůj tradiční design v podobě ostře řezaných linií. Délka tohoto pětimístného vozu je 4,6 metru, šířka potom 1,87 metru. Výška modelu EV5 je 1,7 metru a rozvor činí 2750 mm. Design auta je přitom podřízen tomu, aby vytvořil skutečně prostorný interiér. 

Technické parametry vozu

O konkrétních parametrech je toho známo poměrně málo. Auto by mělo být postaveno na 800V elektrifikované platformě typu E-GMP. Tuto platformu využívá celá řada čistě elektrických aut Kia A Hyundai. V tuto chvíli však není vyloučené, že v tomto případě využije Kia z důvodu úspor 400V architekturu. Výsledkem by pak měla být nižší cena. Současně však platí, že Kia bude u každého svého elektrického auta nabízet i variantu GT s vysokým výkonem. I EV5 tak bude nejspíš možné pořídit ve skutečně nadupané verzi. 

Kia EV5: další čistě elektrické SUV korejské automobilky

Co se pohonu týká, základní variantou by měl být jeden motor s výkonem 158 kW neboli 215 koní, který bude připojen k zadní nápravě. V tomto ohledu však bude třeba počkat na další oficiální informace.

Prostor především

Automobilka ve všech materiálech jasně zdůrazňuje, že auto bude mít velmi prostorný a praktický interiér. Kia jde dokonce tak daleko, že jedním z marketingových sloganů je "prostor k životu". Informační a zábavní systém vozu by měl vycházet z modelu EV 9 stejně jako celkový vzhled kabiny, na kterém se budou moci podílet různé materiály i barvy.

V přední části palubní desky a v obložení všech dveří bude instalováno variabilní osvětlení, které nabídne více barevných variant. Nepůjde však jen o čistě estetickou věc. Osvětlení bude schopné synchronizace s různými režimy jízdy, bude se umět ztlumit při horších světelných podmínkách, a dokonce bude řidiče umět změnou barvy upozornit na překročení rychlostního limitu.

O tomto novém elektrickém SUV není ještě známo dostatek informací na to, abychom jej mohli opravdu dobře posoudit. Chybí nám informace o technických parametrech i vnitřní výbavě. Více se dozvíme ve chvíli, kdy auto vstoupí na čínský trh a následně uvidíme s čím automobilka přijde do Evropy. 

Mohlo by Vás zajímat

Praha
publikováno 22. 4. 2024 autor David Vanda

Hlavní město jako na dlani. Kde najdete ty nejkrásnější výhledy na Prahu?

Pneu
publikováno 25. 4. 2024 autor David Vanda

Elektrické vozy řeší problém s rychlým opotřebením pneumatik

Meloun
publikováno 23. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování melounů: Jak vypěstovat sladké a velké melouny a jak poznat, že je čas sklizně

zavřít reklamu
×
Reklama