Automobilka Kia představila na tech eventu CES 2024 novou vizi

autor Petr Dostál publikováno 19.01.2024 07:00
Kia PBV

Rok 2024 odstartoval v duchu inovací na spotřebitelském trhu, které byly představeny v rámci konference CES 2024 v americkém Las Vegas. Své prezentační okénko zde využila i automobilka Kia, která zde mimo jiné ukázala nové modely svých elektromobilů.

Společnost Kia přistupuje k pokroku v oblasti e-mobility po svém. Demonstraci své vize na veletrhu CES 2024 pak opřela o nově vznikající koncept Platform Beyond Vehicles (PBV), tedy platformu, která přesahuje hranice a možnosti stávající osobní i nákladní přepravy.

Jediné auto, které budete potřebovat

Fandové značky Kia se tak nedočkali revolučního sportovního vozu či energeticky úsporného elektromobilu, ale spíše jakéhosi kompaktního balíčku modulárních koncepčních vozidel, které mají zefektivnit přesun lidí i komodit z jednoho místa na druhé. Podle zástupců společnosti by tak tyto automobily mohly být v danou chvíli přesně tím, co od nich jejich uživatelé očekávají – přes den sloužit pro běžné cestování z domu do práce a zpět, večer pro převoz zboží a o víkendech jako multifunkční karavany ideální na kratší i delší dovolenou.

Transformer mezi automobily

Modularita je v tomto případě na prvním místě. Nové automobily bude možné po zaparkování rozložit, a vytvořit tak provizorní obývací prostor, kancelář, skladiště či dokonce pojízdný stánek nabízející nejrůznější typy zboží. Univerzální podvozek pak bude obsahovat řadu vyměnitelných modulů, které lze propojit v různých kombinacích pomocí „hybridní elektromagnetické a mechanické spojovací technologie“. Díky tomu bude možné vůz přestavět rychle a jednoduše i v nerovném terénu. Celková ekologická zátěž by se tak mohla výrazně snížit, jelikož nebude nutné využívat více různých automobilů pro rozličné účely, a řidiči si tak vystačí s jedním modifikovatelným modelem.

Kia PBV

Nástup modulárních vozů by měl přijít ve vlnách

PBV strategie společnosti Kia má tři fáze. Počáteční strategie spočívá především ve výrobě vozů sloužících pro carsharing či doručovací a kurýrní služby, které využívají software pro vzájemnou komunikaci a koordinaci dopravy. Automobily Kia by pak mohly přispět k efektivnějšímu využívání těchto uzavřených ekosystémů díky předávání informací o trase z jednoho vozidla do druhého. Druhá fáze zahrnuje produkci nové modelové řady a využití systémů umělé inteligence (AI) k aktualizaci softwaru vozidel. Ta se tak stane klíčovým prostředníkem při komunikaci mezi vozem a uživatelem, a učiní tak jízdu komfortnější i bezpečnější. - a využití umělé inteligence k interakci s uživateli. Třetí, poslední fáze by pak mohla cílit na individuální potřeby uživatele, a přinést tak další úroveň slibované modularity.

Automobilka Kia chce svůj PBV systém vybudovat hned na několika modelech – kompaktním PV1, dvěma klasičtějším vozům PV5 a dodávce PV7. Vozy by pak měly být vybaveny některými pokročilými funkcemi, například autonomním přivoláním pomoci, informačním a zábavním systémem či systémem pro správu vozového parku. Kia nyní aktivně pracuje na realizaci tohoto smělého plánu, a v budoucnu bychom se tak mohli dočkat zajímavého konceptu, který by potenciálně mohl inspirovat i další výrobce automobilů.

Mohlo by Vás zajímat

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Algarve
publikováno 16. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Kam v zimě za sluníčkem a teplem? Algarve jasná volba

Waldviertelská železnice
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Za zábavou i za poznáním po rakouské úzkokolejce

zavřít reklamu
×
Reklama