Při skladování pneumatik je nutné dodržet několik pravidel, znáte je?

fotografie autora Jan Nováček publikováno 01.05.2023 21:18
Při skladování pneumatik je nutné dodržet několik pravidel, znáte je?

Správné uskladnění pneumatik má velký význam, a to především takový, abyste zpomalili jejich stárnutí a zabránili deformaci materiálu. Jaká jsou tedy pravidla pro efektivní skladování?

V našich zeměpisných šířkách je díky střídání ročních období pro řidiče prakticky nutností vlastnit alespoň dvě sady pneumatik. Pro jejich uskladnění využívají někteří služeb pneuservisu, mnoho lidí má ale pneumatiky v garáži, ve sklepech nebo jiných prostorách, které mají zrovna k dispozici. Pneumatiky jsou však citlivé na různé faktory jako je teplota, vlhkost, tlak nebo dokonce světlo. Pokud jim nedopřejete vhodné podmínky, mohou se poškodit nebo se významně zkrátí jejich životnost.

Příprava pneumatik na uložení

Než pneumatiky uložíte, je dobré je důkladně vyčistit od všech nečistot a také zkontrolovat jejich aktuální stav. Pokud najdete poškození typu prasklin, řezů apod., je lepší pneumatiku rovnou vyměnit nebo nechat opravit. Stejně tak pokud jsou pneumatiky opotřebované pod limit minimální hloubky dezénu, také byste je měli rovnou nahradit novými.

Při skladování pneumatik je nutné dodržet několik pravidel, znáte je?

Výběr vhodného místa pro skladování pneumatik

Místo, kde budete pneumatiky skladovat by mělo být suché, chladné (ideálně 10°C - 15°C) a tmavé. Rozhodně by do něj nemělo mít skrze okna přístup přímé sluneční záření. Stejně tak by se tam neměly vyskytovat ani zdroje tepla nebo ozonu (například radiátory nebo elektrické motory). Také by mělo být zaručeno, že v daném místě nedojde ke kontaktu pneumatik s chemickými látkami jako jsou oleje, benzín, rozpouštědla nebo jiné chemikálie. Nejde přitom jen o přímý kontakt, ale i o přítomnost výparů.

V jaké poloze pneumatiky skladovat

Pokud máte pneumatiky s disky, můžete je skladovat buď ve svislé poloze na policích nebo ve vodorovné poloze na sebe naskládané. V obou případech byste měli pneumatiky pravidelně otáčet, aby nedošlo k deformaci dezénu. Pokud máte pneumatiky bez disků, můžete je skladovat pouze ve svislé poloze. Vždy je chraňte před prachem a vlhkostí pomocí fólie nebo jiného podobného materiálu.

Při skladování pneumatik je nutné dodržet několik pravidel, znáte je?

Správný tlak v pneumatikách

Aby pneumatiky nepřišly během skladování o správný tlak, je doporučeno dofouknout je před uložením na maximální hodnotu uvedenou na bočnici pneumatiky. Tím se zabrání tomu, aby se pneumatika během skladování zdeformovala nebo se poškodila její vnitřní konstrukce. Pneumatiky byste měli také pravidelně kontrolovat a doplňovat jim vzduch podle potřeby.

Správné skladování pneumatik není složité, přesto ale vyžaduje dodržování některých základních pravidel. Pokud je však dodržovat budete, zajistíte si bezpečnost a pohodlí při jízdě v následujícím období

Mohlo by Vás zajímat

Podlaha
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Chcete mít zářivé podlahy a beze šmouh? Vyzkoušejte tento účinný prostředek

Smil italský
publikováno 23. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Italské maggi: Naučte se ho správně pěstovat a využít. Je voňavější než libeček a má širší využití

Pernštejn
publikováno 23. 4. 2024 autor David Vanda

Česká republika je oblíbenou lokalitou filmařů. Poznáte místa ze stříbrného plátna?

zavřít reklamu
×
Reklama