Používání směrovek patří k velmi častým operacím úzce související s využíváním motorového vozidla při pohybu po pozemních komunikacích. Jedná se o takřka banální úkon, kterým dáváme ostatním účastníkům silničního provozu vědět o svých zamýšlených manévrech.
Správným používáním blinkru zvyšujeme nejen svou čitelnost pro ostatní řidiče, ale rovněž i bezpečnost jízdy se zachováním plynulosti provozu. Je až s podivem, kolik z nás tyto informativní světelné signály používá s rozporu se selským rozumem. Podívejme se na to, jak se světelná signalizace o změně jízdy používá.
Jediná možná komunikace mezi vozidly je blinkr
Vývoj technologií v oblasti elektronických systémů jde neustále dopředu. Do budoucna se má objevit systém, který bude vzájemně propojený se všemi vozidly a bude sloužit jako komunikační zařízení. V dnešní době ho však ještě nemáme a tak indikátor změny směru jízdy je prozatím jedinou pomůckou ke komunikaci. Pokud ho tedy používáte v rozporu s normálním očekáváním ostatních řidičů, vznikají tak zbytečné stresové situace, nečekané brzdění nebo vybočení z jízdního pruhu.
Co se stane, když blinkr zapnete pozdě
Uvažujete nad změnou jízdního pruhu? V místech, kde je dopravní značkou omezena rychlost do 50 km/h nejde o zas tak závažný problém. Krizovou situací se stává změna jízdního pruhu na dálnici. Většina řidičů totiž začne blinkat v momentě zahájení úhybného manévru a to je dost pozdě. Vozidlo jedoucí za vámi může mít mnohem vyšší rychlost a na na takový signál dokáže zareagovat pouze prudkým sešlápnutím brzdového pedálu.
Za žádných okolností nedělejte tyto dva úkony současně. Nejdříve dejte o své změně jedoucím vozidlům za vámi vědět s dostatečným předstihem a teprve až po několika vteřinách stočte volant.
Najetí na kruhový objezd se zapnutým blinkrem
Donedávna platila povinnost mít zapnutý blinkr při vjíždění na kruhový objezd. Tato skutečnost byla naštěstí ze zákona o silničním provozu vyňata, takže se použití blinkru před vjetím naopak doporučuje. Dáváte tak s patřičným předstihem vědět, že ihned odbočujete prvním výjezdem. Díky tomu nesnížíte průchodnost a neomezíte plynulost provozu.
Klasické odbočení a používání směrovku
Jedete po hlavní a blížíte se k místu, kde budete odbočovat s protnutím protisměrného pruhu? Je třeba zpomalit a dát přednost protijedoucím vozidlům, proto blinkr zapínáme ještě před zpomalením jízdy tak, aby se řidič za vámi mohl na tuto akci řádně připravit. I on pochopí, že budete zpomalovat. V opačném případě se vystavujete nárazu do zadní části vašeho vozu. Buďte ohleduplní k ostatním a snažte se být čitelnou součástí provozu.