Zkušený řidič: Správné používání blinkru je spíše vzácnost

9. 5. 2023 Jan Nováček
křižovatka

Jak správně používat blinkr a stát se pro ostatní řidiče čitelným? Používání blinkru má svá nepsaná pravidla, o kterých mnozí vůbec nevědí. Naučte se světelnou signalizaci o změně jízdy aktivovat a vypínat tak, jak by se správně mělo a snižte tak riziko případných dopravních nehod vyplývajících z nepochopení vašeho počínání.

Používání směrovek patří k velmi častým operacím úzce související s využíváním motorového vozidla při pohybu po pozemních komunikacích. Jedná se o takřka banální úkon, kterým dáváme ostatním účastníkům silničního provozu vědět o svých zamýšlených manévrech. 

Správným používáním blinkru zvyšujeme nejen svou čitelnost pro ostatní řidiče, ale rovněž i bezpečnost jízdy se zachováním plynulosti provozu. Je až s podivem, kolik z nás tyto informativní světelné signály používá s rozporu se selským rozumem. Podívejme se na to, jak se světelná signalizace o změně jízdy používá.

Jediná možná komunikace mezi vozidly je blinkr

Vývoj technologií v oblasti elektronických systémů jde neustále dopředu. Do budoucna se má objevit systém, který bude vzájemně propojený se všemi vozidly a bude sloužit jako komunikační zařízení. V dnešní době ho však ještě nemáme a tak indikátor změny směru jízdy je prozatím jedinou pomůckou ke komunikaci. Pokud ho tedy používáte v rozporu s normálním očekáváním ostatních řidičů, vznikají tak zbytečné stresové situace, nečekané brzdění nebo vybočení z jízdního pruhu.

Zkušený řidič: Správné používání blinkru je spíše vzácnost

Co se stane, když blinkr zapnete pozdě

Uvažujete nad změnou jízdního pruhu? V místech, kde je dopravní značkou omezena rychlost do 50 km/h nejde o zas tak závažný problém. Krizovou situací se stává změna jízdního pruhu na dálnici. Většina řidičů totiž začne blinkat v momentě zahájení úhybného manévru a to je dost pozdě. Vozidlo jedoucí za vámi může mít mnohem vyšší rychlost a na na takový signál dokáže zareagovat pouze prudkým sešlápnutím brzdového pedálu. 

Za žádných okolností nedělejte tyto dva úkony současně. Nejdříve dejte o své změně jedoucím vozidlům za vámi vědět s dostatečným předstihem a teprve až po několika vteřinách stočte volant.

Najetí na kruhový objezd se zapnutým blinkrem

Donedávna platila povinnost mít zapnutý blinkr při vjíždění na kruhový objezd. Tato skutečnost byla naštěstí ze zákona o silničním provozu vyňata, takže se použití blinkru před vjetím naopak doporučuje. Dáváte tak s patřičným předstihem vědět, že ihned odbočujete prvním výjezdem. Díky tomu nesnížíte průchodnost a neomezíte plynulost provozu.

Zkušený řidič: Správné používání blinkru je spíše vzácnost

Klasické odbočení a používání směrovku

Jedete po hlavní a blížíte se k místu, kde budete odbočovat s protnutím protisměrného pruhu? Je třeba zpomalit a dát přednost protijedoucím vozidlům, proto blinkr zapínáme ještě před zpomalením jízdy tak, aby se řidič za vámi mohl na tuto akci řádně připravit. I on pochopí, že budete zpomalovat. V opačném případě se vystavujete nárazu do zadní části vašeho vozu. Buďte ohleduplní k ostatním a snažte se být čitelnou součástí provozu.

Mohlo by Vás zajímat

Požár elektromobilu
28. 11. 2023 Petr Dostál

Požáry elektromobilů jsou pro hasiče stále ještě výzvou

Vánoce
28. 11. 2023 Nikola Klementová

Vyrobte si nádherné a levné vánoční ozdoby, které vykouzlí příjemnou atmosféru a zvládne je každý

SMog
28. 11. 2023 Petr Dostál

Kde je v Česku kvalitní vzduch? Útočišť před smogem stále ubývá

Další příspěvky z kategorie Praktické rady

Mlhová světla
19. 11. 2023 Petr Dostál

Přední mlhovky v Česku povinné nejsou, výrazně ale pomáhají zajistit bezpečnost na cestách

Dopravní předpisy určené pro silniční provoz jsou obecným…
21. 5. 2023 Jan Nováček

Dopravní předpisy na silnici vs pravidla provozu na parkovišti - jsou stejné nebo ne?

Správné uskladnění pneumatik má velký význam, a to především…
1. 5. 2023 Jan Nováček

Při skladování pneumatik je nutné dodržet několik pravidel, znáte je?

Výměna kola svépomocí není nikterak náročnou operací. K výměně…
8. 5. 2023 Jan Nováček

Poradíme vám, jak na bezproblémovou výměnu kol svépomocí

Řízení v USA
20. 10. 2023 Petr Dostál

Chystáte se do USA? Tohle je tam na silnicích jinak

Vysoké letní teploty jsou za dveřmi a společně s tím bude jízda…
29. 5. 2023 Jan Nováček

Tropická vedra a cestování? Víme, jak přežít v autě

zavřít reklamu
×
Reklama