Teplé letní dny prázdninového období vždy stojí za těmi nejsilnějšími zážitky v roce. Pozemní komunikace se však v těchto časech proměňují v nepropustné úseky, kde se pod tíhou stresu a časové tísně vytvářejí několikakilometrové zástupy motorových vozidel.
O prázdninách se je třeba připravit i na další komplikace, které zcela běžně zaskočí drtivou většinu cestujících. Extrémní horka dokážou potrápit i ty nejotrlejší řidiče a teď si představte, jak celou situaci snášejí menší děti nebo starší lidé s kardiovaskulárními potížemi. Vysoké teploty a déletrvající jízda bez řádné přípravy je hazardem a naprosto zbytečným riskováním.
V tomto článku vám přinášíme soubor nejefektivnějších rad, které vám pomohou se s vedrem v autě vypořádat.
Proud vzduchu je základ
Stačí jen pár okamžiků a po zádech vám stékají první kapky potu. O pár minut později se už doslova koupete ve vlastní šťávě a při tom stačí taková maličkost - proud vzduchu. Vytvořte si stálý proud a přestaňte se zbytečně potit. Mírně stažená okénka doporučujeme i u zaparkovaných vozidel. Vyzkoušejte a poznáte rozdíl od interiéru, který byl po celou dobu stání zabedněný.
Vhodné parkovací místo
Výběr místa k zaparkování vozu vybírejte s maximální pečlivostí. Cílem je nalézt dostatečný stín a předpovědět jeho úhel dopadu v čase nejvyšších teplot. Nejlépe pak pár hodin před vaším příchodem.
Braňte interiér před paprsky
Tradičně se v nabídce prodejců auto moto příslušenství objevují známá stínítka s úchytem na přísavku. Nejčastěji se používají na zadní a boční okna. Přední sklo lze obohatit o fólii, které se postarají o odraz paprsků ihned po jejich dopadu. Na první pohled obyčejná pomůcka umí výrazně ovlivnit prostup světla do interiéru vozu, tak na ní nezapomeňte.
Okénka nebo klimatizace?
Stažení okének je nejrychlejší cesta k okamžité úlevě od vysokých teplot. Proud vzduchu do interiéru vozidla vnese příjemné klima během zlomku vteřiny, ovšem nic se nesmí přehánět. Proud chladného vzduchu umí nejen snížit teplotu kabiny, ale rovněž přivodit i zánět dutin, středního ucha nebo se postarat o zanícení spojivek.
Klimatizace také není bez chyby, proto jí také nemůžeme doporučit. Nejlépe, když si osvojíte základní pravidla a kroky vzájemné kombinace obou způsobů ochlazování vzduchu v kabině.
Po nastartování otevřete všechna okna a využijte proud vzduchu k rychlému vyvětrání vozidla. Tento proces by vám neměl zabrat více jak jednu minutu od rozjetí. Jakmile vůz profoukne, okna zavřete a nechte puštěnou jen klimatizaci. Teplotu srážejte pozvolna a nechejte své tělo vždy řádně přivyknout. Zdravotní komplikace za pomíjivé chvíle příjemného pocitu opravdu nestojí.
Přeje připravenému
Plánujete se svou rodinou delší cestu a podle předpovědi se nad obzorem chystají rekordně teplé dny? Cestování za horkého počasí nelze podceňovat a řidič by měl dodržovat pravidelné zastávky. Využívejte těchto chvilek k protažení a občerstvení se. Ve vozidle mějte dostatečnou zásobu pitné vody. Na samotný závěr jen doplňme, že léto patří k nejrizikovějším obdobím. Vyšší teploty snižují koncentraci a celkově se může člověk cítit více unavený.