Nejen vozy jsou v USA jiné. Zapomínáme přitom často na to, že řízení u nás a v Americe se liší i skrze některé dopravní předpisy. Zvláště lidé, kteří se do Ameriky chystají, by se s těmito rozdíly měli rozhodně seznámit.
Zapomeňte na pravidlo pravé ruky
Pro řidiče v Česku je tzv. přednost zprava jedním ze základních dopravních pravidel a jeho ovládání je považováno za podmínku bezpečné jízdy. Každý, kdo chce řídit auto ve Spojených Státech si ale musí uvědomit, že tam žádná přednost zprava neplatí. Pokud není křižovatka řízená světly nebo na ní nejsou umístěny značky, platí pravidlo "kdo dřív přijede, ten dřív jede." Pro někoho, kdo je na přednost zprava zvyklý a počítá s tím, že se na něj může spolehnout i v USA, to může znamenat nemalé problémy.
V USA odbočíte i na červenou
Z Evropy jsme zvyklí, že do křižovatky řízené světly může vjet až tehdy, kdy nám to dovolí zelené světlo. Ne tak v USA. V případě, že chcete v Americe odbočit doprava, můžete to udělat, i když vám na semaforu svítí červená. Musí však být splněny dvě podmínky. Jednak musíte dát přednost vozidlům přijíždějícím zleva, a jednak nesmí být odbočování na červenou výslovně zakázáno dopravními značkami typu "No Turn On Red", nebo "Right Turn Signal".
A když už jsem u těch semaforů, ani ony nevypadají jako ty naše. To, že se nachází až za křižovatkou je věc, se kterou se můžeme občas potkat i v Evropě. V USA ale na semaforech chybí žlutá barva, a to je podstatnější rozdíl. Po červené tak padá rovnou zelená a naopak.
Anarchie na dálnici
Americké dálnice jsou skutečným fenoménem. Pro někoho zvyklého na ty naše může být chaos a zmatek, který na nich většinou panuje, poněkud stresující. Celé je to dáno tím, že v USA neplatí žádná pravidla na dálnicích. Jinými slovy, na Amerických dálnicích lze předjíždět zprava i zleva. Řidiči tak musí neustále sledovat obě zrcátka a být opatrnější na to, co se děje po jejich pravé straně. Samozřejmě. i toto mohou změnit dopravní značky, které předjíždění zprava zakážou.
Jaké možnosti má americká policie?
Naše představa o americké policii je taková, že je výrazně nekompromisnější a přísnější. V mnoha případech tomu tak jistě je. Na silnicích však má oproti té naší svázanější ruce. Ve Spojených Státech nemá policie právo zastavit řidiče namátkově, vždy k tomu musí mít důvod. Je samozřejmě na místě opatrnost, neboť jak praví staré moudro: nějaký důvod se najde vždy.
Zapomeňte na kruhové objezdy
Kruhové objezdy, které jsou v Evropě zcela běžnou věcí, v Americe zatím příliš neprorazily a asi se tam s nimi nesetkáte. V tomto případě se však jedná o rozdíl, který činí problémy především americkým řidičům přijíždějící do Evropy. Ti mají při prvním setkání s kruhovým objezdem, který vidí poprvé v životě, občas velké problémy.
Rozdílů mezi evropskými a americkými silnicemi je samozřejmě více. Začínají již v autoškolách. Zatímco v Evropě předchází získání řidičského průkazu poměrně náročný proces zahrnující kromě jízd i teorii nebo kurz první pomoci, v USA jde spíš o formalitu, nemluvě o tom, že řídit je tam možné již od šestnácti let.
Rychlostní limity se liší stát od státu. V tomto případě je to podobné jako v Evropě. Jen pozor na to, abyste si nespletli míle a kilometry. Pokuty jsou spíše nižší než v mnoha evropských státech. S těmi našimi jsou ale v zásadě srovnatelné a v některých amerických státech i podstatně vyšší.