Seat Ibiza slaví 40 let. Podívejte se s námi na historii legendárního modelu

autor Petr Dostál publikováno 09.02.2024 07:00
Seat Ibiza

Šest generací, šest milionů prodaných kusů jen v Evropě. Seat Ibiza patří mezi jedny z nejlegendárnějších modelů kompaktních vozů, a letos slaví 40 let od svého prvního uvedení na trh.

První generaci Seatu Ibiza navrhla legenda automobilového designu

Ibiza je nejprodávanějším modelem značky Seat, a stal se jedním z nejvíce ikonických vozů nejen samotného výrobce, ale potažmo i celé kategorie spolehlivých a cenově dostupných automobilů. Vůz, jehož jméno je inspirováno prosluněným španělským ostrovem ve Středozemním moři, se na veřejné silnice dostal v roce 1984. První generace těchto automobilů byla vůbec prvním vozem, který byl vyvinut výhradně společností Seat bez pomoci externích partnerů v oblasti dodání potřebných technologií. Na designu však automobilce asistoval sám slavný italský průmyslový designér Giorgetto Giugiaro, který stojí mimo jiné i za návrhem slavného DMC DeLorean. Částečnou spolupráci dále Seatu poskytla společnost Karmann v oblasti návrhu interiéru, a dále pak Porsche při designování pohonné jednotky.

Vůz otevřel Seatu dveře k mnoha obchodním příležitostem

Seat Ibiza umožnil automobilce dopracovat se až na stávající pozici na trhu. Generální ředitel společnosti Wayne Griffiths pak v rámci oslav tohoto významného jubila uvedl, že firma má v současné době nejširší nabídku produktů ve své historii, a cítí se tak silnější než kdykoliv předtím. Toto tvrzení odráží mimo jiné meziroční nárůst prodejů v roce 2023, který dosáhl slušných 24 %, což odpovídá celkovému počtu 288 400 prodaných vozů za toto období. Za tímto úspěchem pak stojí i normalizace podmínek v oblasti dodávek polovodičů.

Seat Ibiza

Seat má tak skvěle našlápnuto a nezdá se, že by mělo být jeho postavení na poli výrobců automobilů výrazně ohroženo.Seat Ibiza se dočkala speciální výroční ediceV souvislosti s oslavou 40 let od uvedení prvního Seatu Ibiza na trh tak automobilka vyrobila limitovanou edici vozu s podtitulem Anniversary. Ten nabízí nejen nadstandardní výbavu, ale i unikátní designové prvky, které nebyly u předchozích generací nikdy použity. Vůz přichází pouze v jednom barevném provedení v odstínu Graphene Grey, a je vybaven 18 palcovými koly. Nechybí pak ani luxusní látková sedadla, matný povrch dveří či středové konzoly z tmavého hliníku.

Aktuální nabídka na trhu

Mohlo by Vás zajímat

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

zavřít reklamu
×
Reklama