Před 50 lety byl vyroben první kus slavného Volkswagenu Golf

fotografie autora David Vanda publikováno 03.04.2024 06:30
Volkswagenu Golf mk1

29. března roku 1974 byl vyroben první model vozu Volkswagen Golf. Jakou cestu ušel během dalších padesáti let, a čeká tento ikonický automobil ještě nějaká budoucnost?

Ohlédneme-li se zpět v čase, můžeme s klidným svědomím říci, že se Volkswagen Golf rozhodně nemá za co stydět. Za 50 let, co se tyto vozy vyrábí, spatřilo světlo světa více než 37 milionů kusů, z nichž 20 milionů pochází z domácího závodu v německém Wolfsburgu. V průběhu let se Volkswagen Golf vyráběl v celkem osmi zemích světa, včetně USA. Přepočítáme-li prodané kusy na hlavu, pak si Golf od roku 1974 koupilo každý den více než 2 000 lidí. Takový tržní úspěch by automobilu mohl závidět leckterý úspěšný produkt. V současnosti je dostupná již osmá generace tohoto legendárního vozu, a nic nenasvědčuje tomu, že by měl jeho příběh jen tak skončit.

První Golf jako nástupce Brouka

Volkswagenu Golf mk1

Dařilo se i dalším generacím Golfu

Třetí generace vozu Volkswagen Golf se zaměřila především na bezpečnost. Ve výbavě tak nechyběly airbagy či pevnější konstrukce, která chránila posádku při nárazu. Přibyl také tempomat. V této verzi automobilu získali zákazníci na výběr i variantu kombi, čímž se vůz stal praktičtější i jako rodinné auto. S příchodem čtvrté generace pak přibyla i výkonnější verze R32 s dvouspojkovou převodovou s přímým řazením, tedy DSG. Modely Mk3 i Mk4 se těšily z bezmála pěti milionů prodaných kusů v každé generaci.Zlatá éra modeluSkutečného vrcholu se pak VW Golf dočkal ve své páté generaci, která disponovala zadní čtyřprvkovou nápravou, vylepšenými xenonovými světlomety i dalšími airbagy. Šestá generace sice nepřinesla příliš inovací, i tak jsou ale tyto vozy považovány za jedny z nejpopulárnějších modelů v historii Volkswagenu Golf. U sedmé generace pak již byly změny výraznější, a to především díky snížení celkové hmotnosti, a vyšší účinnosti. V této fázi se Golf dočkal také prvního elektromobilu e-Golf.

Současnost a budoucnost Golfu

Stávající osmá generace vozu Golf je na trhu od roku 2019. Statistiky uvádí, že model již překonal hranici milionu prodaných kusů, a v rámci varianty Mk8.5 prošel částečným faceliftem, který posunul výkon i vzhled opět o úroveň výš. Co ale Volkswagen plánuje se svou ikonou v budoucnu? Připravovaný Golf GTI, který by měl na trh přijít v roce 2025, by měl být vybaven umělou inteligencí, která se dokáže učit chování řidiče, a přizpůsobit tak vůz jeho potřebám. Model by také měl mít automatickou převodovku.Je rozhodně hezké sledovat, že Volkswagen nezanevřel na legendu z minulých dekád, a vývoj modelu Golf tak pokračuje i nadále. Dokáží ale jeho budoucí generace navázat na dosavadní úspěchy, a pokračovat tak v odkazu svých legendárních předchůdců?

Mohlo by Vás zajímat

Petúnie
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jak osázet truhlíky? Inspirujte se nenáročnými letničkami, které budou široko daleko nejkrásnější

rytířské turnaje
publikováno 19. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tipy na víkendový výlet za deštivého počasí, který nadchne zvídavé děti i rodiče

Chryzantémy
publikováno 22. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Několik rad, jak pěstovat chryzantémy pro nádherné květy

zavřít reklamu
×
Reklama