Jezdíte bez povinného ručení? Podívejte se, co vám hrozí

fotografie autora Jan Nováček publikováno 09.05.2023 19:50
nehoda

Jízda bez povinného ručení se nevyplácí. Jaké sankce a postihy hrozí za nepojištěné auto? Kolik přeplatíte a co vše se může stát, pokud dojde k havárii bez pojištění. Povinné ručení je ze zákona nařízené pojištění vozidla jako ochrana majetku třetích osob.

K užívání motorového vozidla je zapotřebí disponovat platným povinným ručením. Absencí této důležité položky se řidiči vystavují velkých komplikací, které sebou přináší nejen určitou míru rizika zadlužení, ale rovněž i sankce ze strany ČKP.

Neplatiči se vystavují obrovské finanční zadluženosti

Zákonem nařízené povinné ručení chrání majetek poškozených účastníků dopravní nehody. V případě, že se stanete viníkem, právě z vaší pojistky se následně vyplácí finanční prostředky sloužící k opravě majetku. Pokud navíc dojde ke zranění s trvalými následky s ušlým ziskem, připravte se na celoživotní zadlužení. Je tedy pouze na každém z nás, jestli se takové chování opravdu vyplatí z důvodu úspory několika tisíc korun ročně. 

Jezdíte bez povinného ručení? Podívejte se, co vám hrozí

Dluh se každý den prohlubuje

ČKP se k neplatičům dostane velmi snadnou cestou, takže jejich pozornosti neujde jediný řidič. Stačí porovnat databázi všech pojištěných vozidel s databází registrovaných vozidel s ministerstva dopravy. Díky tomu se na neplatiče přijde velice snadno.

Každý řidič bez pojištění, který způsobí dopravní nehodu je pak povinen vyčíslený dluh zaplatit nebo splácet České kanceláři pojistitelů. Havarijní pojištění vás před úhradou škod třetím stranám neochrání, to se totiž vztahuje pouze na zaplacení opravy na vlastním vozidle.

Částka se po dlužnících vymáhá standardní cestou, která končí až exekučním příkazem. Maximální možná částka k vymáhání je zákonem stanovena na 300 000 Kč. K tomu si navíc připočítejte příspěvek nepojištěných vlastníků vypočtený dle sazebníku za každý denužívání registrovaného vozidla bez sjednaného povinného ručení.

Jezdíte bez povinného ručení? Podívejte se, co vám hrozí

Při zjištění policií hrozí pokuta

Výčet rizik s tímto samozřejmě zdaleka nekončí. Pokud vás zastaví policie při silniční kontrole, udělí vám za nepojištěné vozidlo pokutu. Jakmile se neprokážete platnou zelenou kartou a policie vás nenalezne v databázi pojištěnců, obdržíte pokutu ve výši 1 500 Kč. Ve správním řízení se pak tato částka může vyšplhat až ke 40 000 Kč. 

Popřemýšlejte, zda se opravdu vyplatí podstupovat jízdu bez sjednaného povinného ručení, které si snadno zřídíte online s platbou do 14 dnů s okamžitou platností na internetu.

Mohlo by Vás zajímat

Hora Mulhácén
publikováno 20. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Hora Mulhácén: Výstup na střechu pevninského Španělska

rytířské turnaje
publikováno 19. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tipy na víkendový výlet za deštivého počasí, který nadchne zvídavé děti i rodiče

Praha
publikováno 22. 4. 2024 autor David Vanda

Hlavní město jako na dlani. Kde najdete ty nejkrásnější výhledy na Prahu?

zavřít reklamu
×
Reklama