Značka Maserati vznikla před 108 lety a má řadu zajímavostí

fotografie autora Jan Nováček publikováno 15.06.2023 21:42
Maserati

Auta Maserati jsou vozy pro ty nejbohatší. I tak se ale kocháme jejich vzhledem. Tato značka existuje již 109. rokem a v mnohém nás stále překvapuje. Co víte o této společnosti? Přečtěte si zajímavosti.

Společnost Maserati vznikla 1. prosince roku 1914, tento rok to tudíž bude již 109 let. Jedná se o italskou společnost, jíž založil Alfieri Maserati, po kterém byla pojmenována. Pomáhali mu jeho bratři Ettore, Ernesto a Bindo. Ettore a Ernesto byli spoluzakladateli, Bindo se k bratrům připojil až po smrti Alfieriho (ten zemřel na komplikace po závodní nehodě).

Výše zmiňovaní bratři se plně zaměřili na nákresy a výrobu, poněvadž byli fanoušky motorových vozidel a skvělí inženýři. V rodině však byl i člověk, který se více zajímal o umění. Měl proto na starost návrh loga. Jmenoval se Mario Maserati. Během svého přemýšlení se rozhlížel po okolí, když náhle začal obdivovat sochu Neptuna držícího trojzubec. Tato socha je součástí fontány a nachází se v italském městě Boloňa. Tento trojzubec se rozhodl zvěčnit v logu aut Maserati.

Značka Maserati vznikla před 108 lety a má řadu zajímavostí

Společnost ne vždy vyráběla auta

Ve svých počátcích firma nevyráběla auta, neboť se zaměřovala na výrobu zapalovacích svíček, které jsou důležitou součástí motoru. 

Společnost Maserati vyráběla také motory do závodních lodí, tudíž se nezaměřovala pouze na automobilový průmysl.

Až později se rozhodli pro výrobu automobilů

Jakmile došlo na výrobu aut, v prvních dvou desetiletích se vyráběla pouze závodní auta. Teprve až poté se zrodil nápad vyrábět vozidla pro běžné občany.

Vůbec první auto, které nebylo závodní, bylo sestrojeno v roce 1947. Model se nazýval A6 a byl bílé barvy.

Pět majitelů společnosti

Nastal čas, kdy bratři Maseratiovi došli do bodu, kdy se dostali do tíživé finanční situace a museli společnost prodat. Sami poté založili automobilku OSCA. Společnost Maserati odkoupila rodina Orsi, další majitelé jsou Citroën, Alessandro de Tomaso a Fiat. Nyní firmu vlastní Stellantis.

Značka Maserati vznikla před 108 lety a má řadu zajímavostí

Zájem o tato auta ve světě příliš nestoupá

Zájem je především v Severní Americe a Číně, kde si tyto vozy může dovolit podstatně více lidí než u nás v Evropě. Aby ne, musíte našetřit alespoň 2 miliony korun, abyste si toto auto mohli zakoupit.

Nejnovější model pochází z tohoto roku

Letošní model nese název 2023 Maserati MC20 a svým luxusním vzhledem se může srovnávat s Ferrari či Lamborghini. Společnost prohlásila, že v blízké době začne vyrábět i elektromobily.

Mohlo by Vás zajímat

Trvalkový záhon
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte nádherně kvetoucí trvalky, které jsou téměř bezúdržbové? Otestujte své znalosti

Zavinutka
publikováno 22. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Zavinutka neboli Monarda: Jak pěstovat tuto půvabně vonící rostlinu jako profík?

Smil italský
publikováno 23. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Italské maggi: Naučte se ho správně pěstovat a využít. Je voňavější než libeček a má širší využití

zavřít reklamu
×
Reklama