Mercedes sází na umělou inteligenci. S jeho auty si nově popovídáte skrze ChatGPT

3. 7. 2023 Jan Nováček
Mercedes-Benz

Jednu z potenciálně nejzajímavějších novinek roku 2023 v oblasti informačních systémů osobních automobilů představuje nově oznámené zavedení ChatGPT do systému MBUX u vozů Mercedes.

Pojem AI, tedy umělá inteligence, se dost možná stane slovem roku 2023. Její aplikace rostou geometrickou řadou a zdá se, že diskuse o ní se vedou snad i v té nejzapadlejší vesnici naší planety. Pokud by si někdo myslel, že automobilový průmysl zůstane stranou tohoto technologického šílenství v podobě honby za novými a novými využitími AI, byl by naivní. Jako jedna z první automobilek se na toto nové pole pouští již nyní Mercedes. A spojuje své síly se skutečnou špičkou v oboru: s jazykovým modelem umělé inteligence ChatGPT.

ChatGPT bude duší systému MBUX

Systém MBUX je pokročilý informační a zábavní systém (infotaiment) pro vozidla Mercedes-Benz, který vám umožňuje komunikovat s vozem o všem, co potřebujete: navigace, informace, zábava… Již nyní patří MBUX ke špičce toho, co je na trhu k dostání. Podílí se na tom i fakt, že jednou z příplatkových funkcí je i možnost ovládat MBUX hlasem. MBUX se navíc dokáže přizpůsobit preferencím a zvyklostem uživatele, čímž se zážitek z jízdy stává personalizovanějším a příjemnějším.

S takovým systémem se již pomalu dostáváme tam, kam se dříve odvažovali jen autoři sci-fi filmů, tedy do stavu, kdy s vámi auto skutečně komunikuje. Jeden kousek celé skládačky – skutečně přirozený jazyk – ale stále chyběl. Změnit to má právě integrace ChatGPT do systému MBUX. Tak totiž vypadá výsledek spolupráce mezi OpenAI, tedy vývojářským studiem, které stojí za ChatGPT, a automobilkou Mercedes-Benz.

Mercedes-AMG A 35 4Matic

Systém MBUX bude využívat ChatGPT jako hlasového asistenta, který umožní řidičům a cestujícím komunikovat s vozem pomocí přirozeného jazyka. Už zkrátka nebude nutné s autem komunikovat skrze přesně definované fráze. ChatGPT bez problémů porozumí vašim požadavkům, jako je přehrávání hudby, nastavení teploty, vyhledání blízké restaurace nebo třeba zadání cíle jízdy či požadavku na recept k přípravě čokoládového dortu, a dokáže na ně reagovat.

Jak dostat ChatGPT do MBUX?

Mercedes umožňuje instalaci hlasového asistenta v jeho betaverzi od 17. června a možnost instalace se bude v této fázi týkat 900 tisíc vozů. Pokud jste ale majiteli vozu s třícípou hvězdou a už saháte po telefonu, abyste se pustili do updatu své Mercedes me aplikace, budete zklamaní. Novinka je totiž zatím dostupná pouze v USA. Důvodem je pravděpodobně čekání na konečnou podobu evropské legislativy, která si bude klást za cíl nastavit pravidla pro využívání umělé inteligence. Navíc je betaverze omezená časově a test bude trvat pouhé tři měsíce. Poté jej Mercedes vyhodnotí a rozhodne, jakým způsobem bude ChatGPT využito „naostro“.

Jedno je ale jisté. U Mercedesu to neskončí a propojování soudobých informačních systémů s jazykovými modely založenými na umělé inteligenci bude nepochybně pokračovat. Smysluplná a plynulá komunikace s našimi auty je pravděpodobně otázkou velmi blízké budoucnosti.

Mohlo by Vás zajímat

Vánoce
28. 11. 2023 Nikola Klementová

Vyrobte si nádherné a levné vánoční ozdoby, které vykouzlí příjemnou atmosféru a zvládne je každý

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Požár elektromobilu
28. 11. 2023 Petr Dostál

Požáry elektromobilů jsou pro hasiče stále ještě výzvou

Další příspěvky z kategorie Zajímavosti

Jestli existuje na světě jedna konkrétní terénní trasa, která…
4. 9. 2023 Petr Dostál

První sériově vyráběný elektromobil zdolal offroadovou trasu Rubicon Trail

Společnost Embraer se sídlem v brazilském São Paulu plánuje…
31. 7. 2023 Jan Nováček

Brazilská letecká společnost vyvíjí létající taxi

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a další země na Blízkém…
7. 8. 2023 Jan Nováček

Ropné velmoci Blízkého východu se připravují na příchod elektromobilů

V rámci boje proti ekologické zátěži automobilového průmyslu za…
24. 7. 2023 Jan Nováček

Nový typ pneumatik by měl být odolný vůči proražení

V posledních letech se diskutuje o budoucnosti spalovacích…
2. 5. 2023 Jan Nováček

Spalovací motory nakonec možná přežijí, ale pouze s novým palivem

Segment vozidel spadajících do tzv. kategorie L7e, neboli těžká…
12. 9. 2023 Jan Nováček

Výrobci mikroaut chtějí v Evropě propagovat jejich výhody

zavřít reklamu
×
Reklama