Ropné velmoci Blízkého východu se připravují na příchod elektromobilů

7. 8. 2023 Jan Nováček
Elektromobil

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a další země na Blízkém východě se navzdory vysokým ziskům z prodeje ropy stále častěji zaměřují na vývoj vlastních značek elektromobilů. Jak jednotlivé země podporují tuto sféru automobilového průmyslu?

Nejvýznamnějším hráčem na poli e-mobility je v rámci Blízkého východu bezpochyby Saudská Arábie. Ta se věnuje mimo jiné vývoji vlastní značky elektromobilů Ceer, zároveň však připravuje síť 50 000 dobíjecích stanic pro všechny druhy elektromobilů. Navíc je většinovým vlastníkem automobilky Lucid Motors, do jejíž elektrických vozů investovala téměř 2 miliardy dolarů.

Lucid Motors

Nezahálí však ani Spojené arabské emiráty. Země navázala partnerství se společností Einride, která se zabývá autonomní elektrickou nákladní dopravou, s cílem zavést udržitelnou přepravu v regionu. Společnost Einride plánuje vytvořit největší autonomní a elektrickou flotilu nákladních vozidel na Blízkém východě, která se bude skládat z 2 000 elektrických nákladních vozidel, 200 autonomních nákladních vozidel a osmi nabíjecích stanic. Ambiciózní projekt Falcon Rise má pro změnu za cíl plně elektrifikovat tamní lodní dopravu.

Blízkého východu se nebojí ani světové automobilky

Hlavní hráči světového automobilového průmyslu, včetně společností General Motors, Ford nebo čínských výrobců, rovněž rozšiřují svou přítomnost na trhu s elektromobily na Blízkém východě. Na zdejším trhu se tak ještě letos objeví elektrické vozy značek Cadillac, Hummer či Chevrolet. Vláda Saúdské Arábie pak nedávno podepsala dohodu s čínským výrobcem elektromobilů Human Horizons, Spojené arabské emiráty pro změnu vlastní 7 % v čínské společnosti Nio, která se specializuje na elektromobily.

Nio

Tlak na zavádění elektromobilů na Blízkém východě je dán rostoucím povědomím o potřebě řešit změnu klimatu a snižovat emise uhlíku. Země po celém světě vytvářejí nové spolupráce v oblasti vlády a průmyslu, a arabské státy si v tomto ohledu nemohou dovolit zůstat pozadu. I přesto je však Blízký východ do značné míry závislý na ropě a plynu. Stále více lidí však chápe, že pro zajištění udržitelné a nízkouhlíkové budoucnosti je nezbytné diverzifikované energetické portfolio, včetně obnovitelných zdrojů a elektromobilů. Investice zemí Blízkého východu do elektromobilů a související infrastruktury jsou důkazem odhodlání zkoumat alternativní zdroje energie a snižovat závislost na fosilních palivech.

Úsilí arabských zemí odráží posun směrem k udržitelnější budoucnosti a uznání potřeby řešit změnu klimatu. Zatímco ropa bude i v nejbližších letech hrát významnou roli v rámci tamního trhu, její vliv by mohl s nárůstem investic do e-mobility postupně oslabovat bez výraznějšího dopadu na ekonomiku zemí Blízkého východu.

Mohlo by Vás zajímat

Linecké cukroví
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Babiččino staročeské linecké, které by na Štědrý den chybět nemělo

Požár elektromobilu
28. 11. 2023 Petr Dostál

Požáry elektromobilů jsou pro hasiče stále ještě výzvou

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Další příspěvky z kategorie Zajímavosti

Jednu z potenciálně nejzajímavějších novinek roku 2023 v…
3. 7. 2023 Jan Nováček

Mercedes sází na umělou inteligenci. S jeho auty si nově popovídáte skrze ChatGPT

Automobilový průmysl neustále inovuje a přináší nám fascinující…
20. 6. 2023 Jan Nováček

Revoluční technologie ve světě auto-moto: Budoucnost na dosah ruky!

Segment vozidel spadajících do tzv. kategorie L7e, neboli těžká…
12. 9. 2023 Jan Nováček

Výrobci mikroaut chtějí v Evropě propagovat jejich výhody

Auta Maserati jsou vozy pro ty nejbohatší. I tak se ale kocháme…
15. 6. 2023 Jan Nováček

Značka Maserati vznikla před 108 lety a má řadu zajímavostí

Jízda bez povinného ručení se nevyplácí. Jaké sankce a postihy…
9. 5. 2023 Jan Nováček

Jezdíte bez povinného ručení? Podívejte se, co vám hrozí

Jestli existuje na světě jedna konkrétní terénní trasa, která…
4. 9. 2023 Petr Dostál

První sériově vyráběný elektromobil zdolal offroadovou trasu Rubicon Trail

zavřít reklamu
×
Reklama