Tesla Model Y se stal nejprodávanějším vozem v Evropě

fotografie autora Jan Nováček publikováno 13.08.2023 22:45
Tesla Model Y

Vůz Tesla Model Y se stal prvním elektromobilem, který se v prvních šesti měsících roku dostal do čela žebříčku prodejů nových automobilů v Evropě. Porazil tak silnou konkurenci v podobě vozů se spalovacími motory.

Na úspěch elektromobilu Tesla Model Y upozornil nedávno deník Automotive News Europe. Ten vycházel z veřejně dostupných průzkumu evropského trhu. Tesla tak v období od ledna do června 2023 prodala v rámci EU a Velké Británie úctyhodných 125 144 kusů Modelu Y. O zhruba 7 000 kusů tak překonala druhý nejprodávanější vůz v pořadí Dacia Sandero. Pozoruhodné pak je, že prodeje za první polovinu roku 2023 jsou téměř shodné s celkovými evropskými tržbami za celý rok 2022.

Model Y není úplně bez chyb, své fanoušky si ale najde

Ačkoli je u zákazníků oblíbenější než sedan Model 3, z něhož vychází, je Model Y z roku 2023 poněkud méně pohodlnějším vozem na cestování. Hlavními nedostatky jsou poněkud horší ovladatelnost na klikatých cestách a v porovnání s jinými vozy také nižší dojezd. Přesto jde o velmi elegantní elektrické SUV, které je obecně uživatelsky přívětivé, o čemž svědčí právě i jeho úspěch na evropském trhu.

Tesla Model Y

Zákazníci upřednostňují kvalitu před cenou

Pozoruhodným zjištěním bylo, že se tento úspěch automobilce Tesla podařil i s ohledem na to, že pořizovací cena Modelu Y je v porovnání s Daciou Sandero prakticky čtyřnásobně vyšší. Zatímco druhý neprodávanější evropský vůz lze pořídit za částku okolo 12 000 EUR (tedy necelých 290 000 korun), Tesla Model Y v základní výbavě přijde na 46 000 EUR (více než 1 100 000 korun). Je tedy zřejmé, že vyšší cena není pro zákazníky na automobilovém trhu příliš velkou překážkou.

Ohlédneme-li se za statistikami prodejů z minulého roku, skončila Tesla Model Y až na celkovém 13. místě, v roce 2021 to pak bylo poněkud zoufalé 130. místo. Je tedy zřejmé, že k nárůstu prodejů dochází v posledních letech skutečně skokově. Není tomu navíc tak dávno, co se tento vůz stal prvním nejprodávanějším pouze ve své kategorii, tedy v rámci elektromobilů. K překonání tohoto milníku došlo v září roku 2022, kdy porazil elektrickou verzi populárního Volkswagenu Golf, model T-Roc.

Další úspěšné modely se na evropském žebříčku propadly

Zatímco T-Roc pokračoval – byť v porovnání s Teslou Model Y v poněkud pozvolnějším tempu – v růstu celkových prodaných kusů v rámci jednoho roku, ostatní vozy již tak úspěšné nebyly. Loňský evropský lídr v prodeji nových vozů Peugeot 208 se propadl o zhruba 5 %, podobný osud pak čekal i klasický model Volkswagenu Golf s propadem o necelých 1,5 %.  

Vozu Tesla Model Y se daří i mimo evropský trh. Například v Austrálii je tento elektromobil zatím třetím nejprodávanějším vozem, nárůst prodejů pak hlásí i další státy.

Mohlo by Vás zajímat

Chryzantémy
publikováno 22. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Několik rad, jak pěstovat chryzantémy pro nádherné květy

Rajčata
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo pro sazenice rajčat, po kterém budou silné, zdravé a úroda bude bohatá

Hora Mulhácén
publikováno 20. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Hora Mulhácén: Výstup na střechu pevninského Španělska

zavřít reklamu
×
Reklama