Budou v roce 2028 na Olympiádě závody aut? Není to vyloučené

24. 9. 2023 Petr Dostál
Motorsport

Příznivci motorsportu jsou od ostatních sportovních fanoušků tak trochu oddělení. Jednou z největších bariér, které mezi nimi je, je absence jakéhokoliv motoristického sportu na Olympijských hrách.

Události jako jsou závody vozů Formule 1, MotoGP, Rally Dakar, americký NASCAR a mnohé další se těší mezi lidmi ohromné popularitě. A stejně jako další prominentní sportovní odvětví generují tyto akce ohromný zisk. Přesto, jako by je zbytek sportovního světa neuznával nebo nepovažoval za sobě rovné. Motoristický sport na Olympijských hrách? Na to zapomeňte!

V poslední době se však možná začíná blýskat na lepší časy. V užším seznamu sportů, o kterých se uvažuje o zařazení na seznam těch ukázkových pro Olympijské hry v roce 2028, které se budou konat a americkém Los Angeles. To je jistě dobrá zpráva, zbývá ale ještě odpovědět na otázku, jaká konkrétní disciplína by se mohla na Olympiádě objevit.

Formule pod pěti kruhy?

Nadpis této kapitoly je samozřejmě poněkud zavádějící, o Formulích na Olympijských hrách opravdu nikdo neuvažuje. Mnohem realističtější možností je, že se v Los Angeles představí motokáry, v souladu s moderními trendy samozřejmě elektrické motokáry.

Formule

Proč si myslet právě toto? Především proto, že motokáry se představily již v roce 2018 na Olympijských hrách mládeže v argentinském Buenos Aires. Právě ty jsou často považovány za jakýsi předstupeň před zařazením na program „opravdových“ Olympijských her.

Chce to vůbec motorsport?

Motoristický sport je samozřejmě dynamický, vzrušující a atraktivní, takže by se na Hrách nepochybně neztratil. Otázkou je, zda zástupci motorsportu něco takového vlastně vůbec chtějí. Odpověď je jasná: samozřejmě. I když si v současné době motoristický sport užívá opětovného nárůstu popularity (v případě Formule 1 po poněkud „chudším“ období), účast na Olympijských hrách každému sportu přinese nové fanoušky a – což je stejně tak důležité – i nové adepty a zájemce.

Rozhodnutí o tom, že se motokáry nebo jiný druh motorsportu na Hrách v Kalifornii skutečně objeví by mělo padnout pravděpodobně v září nebo říjnu. Pro motoristický sport by šlo rozhodně o velký krok vpřed a kompletní změnu statusu. Avšak pozor! Nešlo by o první motorsport na Olympijských hrách. Auta totiž závodila i na Olympijských hrách v Paříži v roce 1900.

Konkurence však není malá, o zařazení usilují i mnohé další sporty, např. softball, baseball, squash, kriket, bojové sporty jako kickbox a karate, a dokonce i tzv. flag fotbal (bezkontaktní alternativa amerického fotbalu).  

Mohlo by Vás zajímat

Zruč nad Sázavou
27. 11. 2023 Petr Dostál

Do Zruče nad Sázavou nejenom za Láskami jedné plavovlásky

Domácí Baileys
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Baileys, se kterým o Vánocích zazáříte: Je jednoduché a jeho chuť je božská

Požár elektromobilu
28. 11. 2023 Petr Dostál

Požáry elektromobilů jsou pro hasiče stále ještě výzvou

Další příspěvky z kategorie Zajímavosti

Již několik let se řecké úřady snaží ve spolupráci s…
26. 6. 2023 Jan Nováček

Volkswagen přetváří řecký ostrov na centrum e-mobility

V posledních letech se diskutuje o budoucnosti spalovacích…
2. 5. 2023 Jan Nováček

Spalovací motory nakonec možná přežijí, ale pouze s novým palivem

Vůz Tesla Model Y se stal prvním elektromobilem, který se v…
13. 8. 2023 Jan Nováček

Tesla Model Y se stal nejprodávanějším vozem v Evropě

Geely
13. 10. 2023 Petr Dostál

Čínské značky, které se opravdu vyplatí sledovat

Jestli existuje na světě jedna konkrétní terénní trasa, která…
4. 9. 2023 Petr Dostál

První sériově vyráběný elektromobil zdolal offroadovou trasu Rubicon Trail

Automobilový průmysl neustále inovuje a přináší nám fascinující…
20. 6. 2023 Jan Nováček

Revoluční technologie ve světě auto-moto: Budoucnost na dosah ruky!

zavřít reklamu
×
Reklama