Čínské značky, které se opravdu vyplatí sledovat

fotografie autora Petr Dostál publikováno 13.10.2023 06:00
Geely

Čínský automobilový trh je největší na světě. To dobře vědí všechny automobilky, současně však v poslední době zjišťují, že je stále obtížnější se na něm prosadit. Znáte nejznámější z nich?

Dříve trochu (nebo spíš hodně) vysmívané čínské automobilky však dnes již přebírají iniciativu a na svém domovském trhu již mají většinu. S tím se ale smířit nehodlají a plánují expanzi do světa. Jaké značky se přitom vyplatí spouštět ze zřetele především?

Čínské automobilky: elektromobily i SUV

Čínské společnosti jsou velmi úspěšné v segmentu elektromobilů, v Číně již v tomto ohledu nemají konkurenci a pomalu pronikají i na západní trhy. Poměrně velké popularitě se těší i čínská SUV. S nimi získává zákazník často auto z prémiové kategorie, přitom ale za relativně příznivou cenu.

Chery

Tato značka z města Wuhu založená v roce 1997 je jednou z nejrychleji rostoucích čínských automobilek vůbec. Jen v roce 2022 sjelo z výrobních linek 1 232 727 nových vozů. V portfoliu značky se nacházejí jak klasická osobní auta, tak minivany či SUV.  Chery je dnes již aktivní v desítkách zemí světa a plány má smělé, třeba i v segmentu luxusnějších SUV.

BYD

V Evropě zatím tato značka příliš neexpandovala, svoji pozornost zaměřuje především na Jižní Ameriku či Blízký východ. Automobilka se v červnu 2022 stala největším výrobcem elektromobilů na světě, když předběhla Muskovu Teslu (včetně plug-in hybridů). Celkově patří firmě pozice třetí největší automobilky světa. Firmy BYD navíc vyrábí i dobíjecí baterie.

Čínské značky, které se opravdu vyplatí sledovat

Geely

Geely je jedna z 500 největších firem světa a od roku 2010 je vlastníkem Volvo Cars. Pod Geely spadá 30 různých značek a je jasné, že máme co do činění s opravdovým gigantem. Jednou ze značek, které jsou součástí koncernu Geely je Zeekr, nový brand založený s ohledem na stále se zvyšující zájem o elektromobily.

NIO

Automobilka NIO míří na segment prémiových elektromobilů, kde nyní panuje Tesla a některé evropské luxusní automobilky. NIO má však potenciál se do tohoto elitního klubu dostat. Jednou z jeho předností je vysoký výkon baterie, ale také skvělý software a v neposlední řadě přednastavený plán výměny baterie.

Dongfeng

Plným názvem Dongfeng Motor Corporation. Jedná se o čínského státního výrobce automobilů sídlícího ve městě Wuhan. Společnost byla založena v roce 1969 a patří mezi nějvětší čínské automobilky. Dongfeng vyrábí jak vlastní vozy, tak vozy pro podniky zahraničních značek po názvy Dongfeng-Honda, Dongfeng-Nissan a Dongfeng-Peugeot Citroën. Dongfeng vyrábí i plně elektrická vozidla.

Dongfeng Aeolus

Baojun/Wuling

Tato automobilka míří na segment low-cost aut. Cena je parametrem, na který se výrobce zaměřuje především. Baojun/Wuling má přitom jednu velkou výhodu. Tou je spolupráce s partnerským Chevroletem. Chevrolet dodá značku, Baojun/Wuling auto, které se potom prodává velice dobře v oblastech jako je Afrika, Jižní Amerika nebo Střední východ.

Mohlo by Vás zajímat

Zelené fazolky
publikováno 21. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pár tipů na úspěšné pěstování zelených fazolek. Jaký druh vybrat a jak o ně pečovat

Libeček
publikováno 25. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování libečku: Proč se rostlině kroutí listy a proč se na nich objevují hnědé skvrny

Mšice
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Připravte si postřik na mšice a na další škůdce, kteří ničí úrodu. Je levný a maximálně funkční

zavřít reklamu
×
Reklama