Trendy, které budou utvářet budoucnost automobilového průmyslu

9. 11. 2023 Petr Dostál
Carsharing

Automobilový průmysl stojí v čele digitální transformace a přijímá ji s velkým nadšením. Modernizace tohoto odvětví je pak jednou z nejlépe viditelných změn, a ani nadcházející léta nebudou výjimkou. Co se chystá?

Vztah mezi výrobci automobilů a samotnými řidiči se neustále vyvíjí. S tím, jak se auta stávají stále více autonomními, se postupně mění také způsob jejich užívání. Automobilky tak musí držet krok s dobou, a proto investují nemalé částky do vývoje vlastního produktového portfolia. Přestože se pak každý na trh snaží přinášet něco nového, aby získal výhodu nad konkurencí, lze napříč výrobci moderních vozů sledovat jisté podobnosti, které s největší pravděpodobností určí směr vývoje automobilového průmyslu v následujících letech.

Vlastnit vůz již není samozřejmost. Automobilky rozšíří možnosti carsharingu

Jedním z pozoruhodných trendů je klesající počet mladých lidí, kteří si pořizují vlastní vůz, a mnohdy i počet uchazečů o řidičský průkaz. K tomuto posunu přispívají různé faktory, jedním z nich je ale bezpochyby růst nákladů spojených s provozem automobilu, které se ve spojení se zvyšováním životních nákladů mnohdy nevejdou do rodinného či osobního rozpočtu. Vezmeme-li v potaz také stále častěji skloňovanou problematiku ekologické zátěže automobilů, jeví se možnost sdílení jednoho vozu více lidmi jako dostupné řešení. Carsharing přitom neprovozují pouze nezávislí podnikatelé, stále častěji se také stává součástí nabídky přímo od výrobců vozů, kteří tak mají zajištěnou další formu příjmu ze své produkce. Toto odvětví služeb se bude v budoucnu bezpochyby rozvíjet i nadále.

Trendy, které budou utvářet budoucnost automobilového průmyslu

Aplikace a předplatná zajistí komfort během jízdy

Posun trhu s automobily vede ke změnám v očekáváních zákazníků, kdy se personalizované funkce, jako je poloha volantu a oblíbené rozhlasové stanice, budou moci automaticky synchronizovat v různých vozidlech bez ohledu na značku, model nebo výše uvedený carsharing. Synchronizované ekosystémy pak vyústí v zavádění předplatných, které se budou mezi auty přenášet tak, jak to již známe například z konceptu chytrých domácností. Světoznámé obchodní značky pak budou za tímto účelem vyvíjet i aplikace, které budou fungovat na palubních počítačích ve vozech. Takto již funguje například Mercedes-Benz třídy E z roku 2024, který bude podporovat konferenční aplikaci Zoom. Odhaduje se, že do roku 2030 bude tímto způsobem propojeno až 95 % vozidel, což povede k prudkému nárůstu zábavních aplikací, her a streamovacích platforem.

Propojení výpočetní techniky a automobilů

Současný technologický pokrok je poháněn zejména umělou inteligencí (AI), strojovým učením a cloud computingem. S těmito koncepty se dnes setkáváme i v automobilovém průmyslu, a to i v raných fázích vývoje, tedy u samotného designu. Výrobci dnes již běžně využívají AI k optimalizaci návrhů nových modelů vozů, či s její pomocí simulují některé systémové vlastnosti, např. chování tekutin či rozmístění bezpečnostních prvků. I tento obor softwarově definovaných automobilů se bude s postupem času dále rozvíjet.

Připravte se na budoucnost

Významné investice výrobců automobilů do digitální transformace jsou jasným ukazatelem toho, jaké změny se v této sféře chystají. V příštím desetiletí se tato transformace ještě zrychlí, a to, co by nám dnes připadalo jako sci-fi, se tak stane realitou všedního dne. Naše tradiční vnímání automobilů jako čistě spotřebních předmětů se postupně přemění na poskytování high-tech služeb respektujících nejen pohodlí řidiče, ale beroucí ohled i na životní prostředí a ekologickou zátěž.

Mohlo by Vás zajímat

Polštáře
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit skvrny na polštářích a jak je zbavit roztočů, aby se vám dobře spalo

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Požár elektromobilu
28. 11. 2023 Petr Dostál

Požáry elektromobilů jsou pro hasiče stále ještě výzvou

Další příspěvky z kategorie Zajímavosti

Geely
13. 10. 2023 Petr Dostál

Čínské značky, které se opravdu vyplatí sledovat

Jízda bez povinného ručení se nevyplácí. Jaké sankce a postihy…
9. 5. 2023 Jan Nováček

Jezdíte bez povinného ručení? Podívejte se, co vám hrozí

Auta Maserati jsou vozy pro ty nejbohatší. I tak se ale kocháme…
15. 6. 2023 Jan Nováček

Značka Maserati vznikla před 108 lety a má řadu zajímavostí

V posledních letech se diskutuje o budoucnosti spalovacích…
2. 5. 2023 Jan Nováček

Spalovací motory nakonec možná přežijí, ale pouze s novým palivem

Jestli existuje na světě jedna konkrétní terénní trasa, která…
4. 9. 2023 Petr Dostál

První sériově vyráběný elektromobil zdolal offroadovou trasu Rubicon Trail

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a další země na Blízkém…
7. 8. 2023 Jan Nováček

Ropné velmoci Blízkého východu se připravují na příchod elektromobilů

zavřít reklamu
×
Reklama