Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

autor Petr Dostál publikováno 05.12.2023 07:00
papamobil

Vatikán se připojuje ke globálním snahám vytvořit do roku 2030 uhlíkově neutrální prostředí. Za tímto účelem tak hodlá pořídit téměř čtyřicet elektromobilů značky Volkswagen.

Elektrické papamobily mají ve Vatikánu již poměrně dlouhou tradici

Papež a Vatikán dlouhodobě podporují opatření spojená s ochranou klimatu a snahám o udržitelnost nejen v oblasti dopravy. Tyto snahy jsou reflektovány například na samotném papamobilu, který hlava katolické církve využívá pro účely své osobní přepravy. V roce 2012 tak tehdejší papež Benedikt XVI. Obdržel od automobilky Renault modifikovanou verzi vozu Kangoo Maxi Z.E., kterou využíval pro letní cesty. Papež František v této tradici pokračuje, což potvrdil i přijetím daru od společnosti Nissan v podobě modelu LEAF v roce 2021. Nyní však vozový park Vatikánu podstoupí elektrifikaci, která v historii státu nemá obdoby.

Nulová uhlíková stopa papežské flotily do roku 2030

Za tímto účelem navázalo vedení země spolupráci s automobilkou Volkswagen, která na poli elektromobilů dominuje svou řadou ID. Vatikán tak v rámci dohody pořídí téměř čtyřicítku vozů modelů ID.3, ID.4 a ID.5. První dva kusy elektromobilů ID.3 Pro Performace již byly do rukou papeže předány v rámci nově sjednané dohody. Další vozy by pak měly do městského státu dorazit již na začátku roku 2024. Tím by se Vatikán posunul směrem k uhlíkově neutrálnímu vozovému parku, kterého chce docílit před rokem 2030. Jak se totiž ukazuje, objednávka bezmála 40 elektromobilů je jen pouhým začátkem této cesty, a jde jen o první vlaštovku vylétávající s nově navázané spolupráce Vatikánu a Volkswagenu.

ID.3

Volkswagen je podle odborníků logická a jasná volba

Elektrifikace vozových parků nabývá na významu po celém světě. Není pak překvapením, že si Vatikán pro svou flotilu zvolil automobilku, která svou značku vybudovala na prodeji tzv. lidových vozidel, které jsou dostupné pro všechny bez rozdílu majetku. Elektromobily řady ID pak patří ke světově nejpopulárnějším vozům ve své kategorii. V prvních devíti měsících roku 2023 byl totiž model ID.4 nejprodávanějším elektromobilem na světě (nepočítáme-li vozy Tesla a čínské elektromobily), přičemž v těsném závěsu se na druhém místě umístil model ID-3. Vozy Volkswagen sice zdaleka nedosahují prodejů Tesly Model Y nebo špičkových elektrických modelů BYD, ale z hlediska elektromobilů starších západních automobilek jednoznačně vedou. V rámci Evropy je pak Volkswagen ID.4 třetím nejprodávanějším elektromobilem a zaostává pouze za Teslou Model Y a Teslou Model 3. Jak se ukazuje, i elektrické vozy dokáží dostát hesla o lidových vozech, a jsou tak skvělou volbou nejen pro běžné řidiče, ale i pro samotný Vatikán.

Mohlo by Vás zajímat

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

zavřít reklamu
×
Reklama