Jak udržitelné cestování přispívá k rozvoji turismu?

autor Petr Dostál publikováno 31.12.2023 08:00
Ekologické cestování

Dopad změny klimatu se projevuje prakticky ve všech odvětvích včetně cestovního ruchu. Řada turistů se tak uchyluje k ekologičtějším variantám osobní dopravy, například k využití elektromobilů.

První verze elektrických vozidel byly vynalezeny již v 19. století. Později však byly v popularitě na dlouhou dobu překonávány auty na spalovací pohon. Dnes ale elektromobily zažívají opětovný rozmach, a kromě využití v osobní přepravě nacházejí využití také k propagaci a podpoře udržitelnějšího druhu cestovního ruchu.

Elektrifikace městské hromadné dopravy

Integrace elektromobilů do veřejné dopravy, jako jsou autobusy, kyvadlová doprava a taxislužby, představuje významný krok směrem ke snížení dopadů cestovního ruchu na životní prostředí. Také autopůjčovny dnes již mají běžně v nabídce elektromobily, které jsou mimo jiné také levnější na provoz. V Evropě jde příkladem například portugalský Lisabon, který modernizoval městskou dopravu nasazením flotily elektrobusů. Tento krok pomáhá snižovat zátěž místního ovzduší a podporuje udržitelnou mobilitu v oblíbených turistických oblastech.

Nezahálí také hotely a letoviska

Podobné trendy jako v rámci hromadné dopravy lze sledovat i v rámci služeb poskytovaných zprostředkovateli ubytování. Hotely a resorty po celém světě do svých dopravních možností zařazují elektrické kyvadlové a golfové vozíky. Na parkovištích poblíž pak již zpravidla nechybí nabíjecí stanice pro elektromobily, které slouží zaměstnancům i hostům. Celkový dojem z pobytu je tak mnohem příjemnější s vědomím, že je okolí hotelu či penzionu čisté a ekologicky nezávadné.

Hlavní výhody elektromobilů v rámci cestovního ruchu

Snižování znečištění ovzduší

Konvenční motory významně přispívají ke znečištění ovzduší v turistických destinacích, což má vliv na životní prostředí i zdraví místních obyvatel. Zavedení elektromobilů pomáhá tyto problémy zmírnit tím, že produkují nulové emise z výfuků. Při dostatečném rozšíření elektromobilů mohou turistické destinace nakonec obnovit své čistší a zdravější životní prostředí.

Snižování znečištění ovzduší

Pohodlnější cestování

Kromě přínosů pro životní prostředí nabízejí elektromobily také tišší provoz, čímž snižují hlukovou zátěž během cestování. To nejen zvyšuje klid v okolí přírodních a kulturních památek, ale také poskytuje turistům klidnější a příjemnější požitek z výletu.

Redukce uhlíkové stopy

Jednou z nejpřesvědčivějších výhod elektromobilů v cestovním ruchu je výrazné snížení uhlíkové stopy. Její dopady se snaží redukovat celá řada společností i celých států, a tak z eliminace uhlíkové zátěže může těšit nejen turismus, ale i další sféry průmyslu a služeb.

Podpora technologického pokroku

Zavedení elektromobilů podporuje širší přechod na obnovitelné zdroje energie. Elektrifikací dopravy dochází k rozvoji také celé řady přidružených technologických oborů, které se snaží upustit od využívání fosilních paliv, a celá lidská populace tak míří vstříc zelenějšímu životu.

Zlepšení image značky

Udržitelná doprava má řadu výhod, a je tedy dobrým marketingovým tahákem. Turisté mnohdy preferují elektrickou dopravu před konvenční, protože v ní vidí vlastní aktivitu v rámci ochrany životního prostředí. Jde z větší části o vedlejší efekt, který ale umocňuje celkový význam elektromobility ve sféře turistického ruchu.

Vzhledem k tomu, že cestovní ruch pokračuje ve své cestě k udržitelnosti, role elektromobilů nabývá na významu. Přijetí tohoto ekologického způsobu dopravy nejenže odpovídá celosvětovému posunu směrem k ekologičtějším řešením, ale také staví podniky do pozice lídrů v oblasti odpovědného cestovního ruchu. Při pohledu do budoucnosti je tak integrace elektrických vozidel hmatatelným a působivým krokem k ekologičtějšímu a udržitelnějšímu cestování.

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

zavřít reklamu
×
Reklama