Do Česka dorazily první kusy plně elektrických BMW řady 5

autor Petr Dostál publikováno 11.01.2024 07:30
BMW i5

Německá automobilka BMW vyslala do ČR první sedany řady 5, které přichází v celé řadě variant, včetně plně elektrického pohonu. Výrobce tak chce zdůraznit své cíle mířit vstříc udržitelné, ale stále prémiové mobilitě.

Světový automobilový průmysl se stále více ubírá směrem e-mobility a elektřinou poháněných vozů. Tato transformace se týká také výrobců luxusnějších automobilů, které tak chtě nechtě musí ustoupit z požadavků na obří spalovací motory, a nabízejí svým zákazníkům udržitelné alternativy, v ideálním případě bez vlivu na výsledný požitek z jízdy. Leaderem těchto inovací je i automobilka BMW, jejíž elektrické sedany řady 5 se nyní dostávají i na náš trh.

Elektromobily BMW budou dostupné ve dvou provedeních, i5 eDrive40 a i5 M60 xDrive

Plně elektrická verze BMW 5 v sobě zahrnuje mimo jiné vylepšenou technologii BMW eDrive, kterou lze obdivovat hned ve dvou modelech značky: BMW i5 M60 xDrive, který se pyšní zrychlením z 0 na 100 km/h za krásných 3,8 sekundy, a BMW i5 eDrive40, který stejné zrychlení zvládne za 6 sekund. Prostorově úsporná baterie je umístěna v podvozku, a kromě elektromotorů je do ní zabudována také adaptivní rekuperace a technologie tepelného čerpadla. Varianta M60 xDrive má dojezd přibližně 450-500 km, zatímco model eDrive 40 je na tom zhruba o 50-80 kilometrů lépe. Dojezd lze navíc navýšit vypnutím některých podpůrných funkcí či nastavením optimálního poměru výkonu a rychlosti.

BMW i5

Nebude chybět ani zapojení do stávající infrastruktury

Podle zástupců automobilky BMW je o elektromobily velký zájem. Navzdory obecné skepsi spojené zejména s nedostatečnou infrastrukturou se předpokládá, že zhruba do roku 2024 by mohl být každý čtvrtý vůz na trhu elektrický. BMW aktivně vnímá problémy českého zákazníka a jeho nedůvěru v přechod od konvenčních motorů k elektrickým, a proto se zavázalo aktivně se zapojit do výstavby sítě dobíjecích stanic v ČR. Pro elektrické a plug-in hybridní modely řady 5 je tak k dispozici služba Connected Home Charging, která umožňuje solární nabíjení či napájení optimalizované podle odpovídajících nákladů. Nové vozy BMW budou navíc kompatibilní s funkcí Plug & Charge, která dokáže ověřit dostupnost na stávajících stanicích bez nutnosti přímé kontroly řidičem.

Po technické stránce se vozy dočkají řady inovací

Vývoj možností elektrického pohonu pro řadu 5 je součástí širšího úsilí BMW o posouvání technologických limitů v automobilovém průmyslu. Nedílnou součástí moderního zážitku z jízdy je tak využití celé řady inovativních funkcí, včetně asistenta řízení, kontroly jízdních pruhů či jejich změny pouhým pohledem do zpětného zrcátka, nebo adaptivní tempomat. Nové vozy navíc budou schopny samy zaparkovat, a to i prostřednictvím navádění skrz mobilní aplikaci – řidič tak nemusí být v té době vůbec za volantem. Za zmínku pak stojí i rozšířené funkce zábavního portálu, kde nechybí YouTube či hraní her prostřednictvím platformy AirConsole.

BMW i5

Kolik stojí nové elektrické BMW řady 5?

První nové sedany řady 5 dorazily do Česka koncem minulého roku, a již nyní tak lze u autorizovaných prodejců přijímat objednávky. Lze očekávat, že o oba modely BMW bude poměrně velký zájem, a uvažujete-li o koupi těchto elektromobilů, příliš dlouho neotálejte. Ceny se pak liší v závislosti na zvolené variantě pohonu. Nejlevnějším vozem z aktuální řady je benzínová verze 520i, která vás vyjde na necelých 1,5 milionu korun, na opačném konci finančního rozmezí pak stojí plně elektrický M60 xDrive s cenovkou lehce převyšující 2,5 milionu korun.

Mohlo by Vás zajímat

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Heřmánkový čaj
publikováno 15. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Na pochmurnou náladu a psychické napětí pomohou bylinky a koření

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

zavřít reklamu
×
Reklama