Co byste měli vědět před koupí ojetého vozu

fotografie autora David Vanda publikováno 19.03.2024 07:00
Koupě ojetého vozu

Uvažujete o koupi ojetého vozu, ale nevíte, na co si dát pozor? Poradíme vám, co byste před pořízením auta z druhé ruky rozhodně neměli zapomenout zohlednit.

Pořízení ojetého vozu s sebou zpravidla nese hodiny rozhodování a porovnání nejen samotných aut, ale i jejich prodejců. Pokud chcete mít jistotu, že eliminujete možná rizika z nákupu na minimum, zkuste se inspirovat našimi radami a tipy.

Naplánujte si rozpočet

Než začnete hledat svůj vysněný vůz, stanovte si jasný rozpočet, který vás provede zbytkem procesu. Tento úkol může být v případě ojetin o něco složitější, jelikož musíte počítat nejen se samotným nákupem, ale i s případnými opravami. Pokud si plánujete na auto půjčit, je dobré se s měsíčními splátkami držet pod 20 % čistého příjmu.

Poznejte historii vozu skrz naskrz

Vzhled může hodně klamat, a u ojetého automobilu to platí dvojnásob. Při pořizování takového vozu tak rozhodně není na škodu nechat si vypracovat zprávu o historii vozidla, kde najdete přehled o ujetých kilometrech, případných dopravních nehodách či opravách. Takováto zpráva je u ojetin naprosto klíčová, zejména chcete-li předejít dalším zbytečným problémům a výdajům v autoservise při opravě neduhů z minulosti.

Vůz nechte před nákupem zkontrolovat odborníkem

Prohlídka před nákupem je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších kroků, který byste rozhodně neměli vynechat. Kontrola je v podstatě kombinací všech výše uvedených aspektů, a poskytne vám to nejpodstatnější info o tom, co vlastně kupujete. Navíc vám v ideálním případě zabere jen sotva hodinu času v servise. Tato hodina se však později ukáže jako naprosto neocenitelná.

Co byste měli vědět před koupí ojetého vozu

Důvěřujte svým smyslům a pocitům

Ačkoli se to může zdát samozřejmé, před konečným rozhodnutím o koupi je velmi důležité usednout za volant vozidla a vyzkoušet si ho. Můžete si tak všimnout celé řady detailů: Jak se cítíte během jízdy? Připadá vám vůz bezpečný? Jsou plynový a brzdový pedál dostatečně citlivé? Kdy zabírá spojka? Obecně platí, že pokud se vám něco nezdá, znamená to, že něco není v pořádku. Neméně důležitý je pak také pach vozu. Odér plísně může znamenat zatékající vodu, zápach z cigaretového kouře pak znamená mnohdy marný boj s úklidem. Dejte tak na svůj subjektivní dojem, a budete mít jistotu, že zvolíte správně.

Soukromník nebo bazar?

Tato otázka představuje asi největší dilema při nákupu ojetého vozu. Obě varianty přitom mají svá pro a proti. Soukromý prodejce vám nejspíš nabídne nižší cenu a také větší přehled o historii automobilu. Jen těžko si ale budete moci ověřit jeho důvěryhodnost, což může být při nákupu, v němž se převádějí desítky i stovky tisíc korun nepřekonatelný problém. V případě autobazarů budete mít pro změnu na výběr ze širší palety aut, připlatíte si ale za provizi a nemusíte být plně informováni o tom, co se s vozidlem dělo před nákupem. Záleží tedy spíše na osobních preferencích a na tom, čemu při nákupu dáváte přednost.

Ať už se nakonec rozhodnete jakkoli, je důležité, abyste se ve voze cítili bezpečně a spokojeně. Pokud pak navíc nezanedbáte výše uvedené kroky, budete s nákupem bezpochyby spokojeni, a nebudete se muset bát nečekaných investic do oprav vašeho staronového vozidla.

Mohlo by Vás zajímat

Pernštejn
publikováno 23. 4. 2024 autor David Vanda

Česká republika je oblíbenou lokalitou filmařů. Poznáte místa ze stříbrného plátna?

Jahody
publikováno 18. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Tuto zeleninu vedle jahod nepěstujte, ošidili byste se o bohatou úrodu sladkých plodů

Jahody
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Chcete mít sladké a obrovské jahody široko daleko? Pak je nyní přihnojte tímto hnojivem

zavřít reklamu
×
Reklama