Přední mlhovky v Česku povinné nejsou, výrazně ale pomáhají zajistit bezpečnost na cestách

fotografie autora Petr Dostál publikováno 19.11.2023 04:00
Mlhová světla

Jízda v mlze může být díky omezené viditelnosti nebezpečnou záležitostí. Proč tedy nevyužít výhody předních mlhovek, které vám nejenže zpříjemní pocit ze samotné jízdy, ale také pomohou předcházet riziku dopravních nehod.

Použití zadních mlhových světel je českým řidičům diktováno zákonem. Definice toho, kdy je ale nutné je použít, je poměrně vágní a pro mnoho lidí i subjektivní. Nařízení se navíc vztahuje pouze na zadní světla, a používání předních mlhovek tak v ČR povinné není. Některé vozy dodávané na tuzemský trh pak tyto světla ani nemají – a to je velká škoda. V tomto článku si totiž ukážeme, jak velkými pomocníky mohou přední mlhovky ve výbavě vašeho auta být.

Lepší osvětlení a viditelnost

Primární funkcí mlhových světel je zlepšit osvětlení a viditelnost v mlze, mlžném oparu nebo za jiných podmínek snížené viditelnosti. Používají široké, úhlové paprsky, které šíří světlo horizontálně a osvětlují tak větší část vozovky ve srovnání se standardními světlomety. Toto širší světelné pole umožňuje řidičům za snížené viditelnosti lépe vidět silnici, značení jízdních pruhů a překážky.

Nelze je nahradit dálkovými světly

Je důležité si uvědomit, že mlhovky jsou konstruovány jinak než světla dálková. Ta totiž sice promítají světlo dál na silnici, ale v mlze mohou situaci ještě zhoršit. Paprsky se totiž v mlze odráží od kapiček vody, což vede k častému oslnění řidiče a omezení jeho viditelnosti. Mlhová světla však používají světelné spektrum, které lépe proniká mlhou a snižuje efekt oslnění. Proto jsou v nepříznivém počasí mnohem lepší alternativou než dálkové světlomety.

Mlha

Předcházení nehodám a kolizím

Díky lepší viditelnosti za snížené viditelnosti pomáhají mlhová světla řidičům předcházet nečekaným událostem. Lidský zrak je v mlze přirozeně výrazně zhoršený, a mlhovky v tomto směru nabízí skutečné záchranné lano, které řidičům umožňuje dříve zpozorovat nebezpečí a včas na něj reagovat. Ať už se jedná o nehybnou překážku na silnici, zvíře přecházející vozovku či jiné vozidlo, poskytnou vám mlhová světla drahocenné vteřiny navíc, a jsou tak jednoduchým bezpečnostním prvkem, který může znamenat rozdíl mezi bezpečnou jízdou a nehodou s fatálními následky. V husté mlze může být také velmi obtížné vidět čáry oddělující jízdní pruhy. I v tomto směru vám mlhovky pomohou, jelikož dokáží osvětlit větší část krajnice, a pruhy vám tak v mlze nezmizí z dohledu. Tím se vyhnete riziku sjetí do jiných jízdních pruhů nebo úplnému vyjetí ze silnice.

Přizpůsobivost a pohodlí řidiče

Jednou z největších výhod mlhových světel je jejich přizpůsobivost. Většina systémů umožňuje řidiči mlhovky manuálně zapínat a vypínat podle potřeby. Sami se tak můžete rozhodnout, zda-li se rozhodnete je při jízdě využít, když se viditelnost náhle zlepší či zhorší. Nabízí tak pomocnou ruku pouze tehdy, kdy je skutečně potřebujete. Ve vozidlech vybavených mlhovkami pak zpravidla nechybí kontrolka, která připomíná, že jsou světlomety aktivní, takže se nemusíte bát, že o jejich svícení nebudete mít za jízdy či po jejím skončení přehled.

Mlhovky mají i potenciální nevýhody, kterým se ale můžete vyhnout

Přestože mlhová světla přinášejí značné výhody, je třeba vzít v úvahu i několik potenciálních nevýhod. Za prvé, mlhová světla mohou podléhat mechanickému poškození nebo vyhoření, zejména při opakovaném používání. Je nutné je tak pravidelně kontrolovat a případně vyměnit přepálené žárovky, a to mnohdy častěji než u běžných světel. Mlhová světla také rychleji vybíjejí autobaterii, zejména pokud je zapomenete po jízdě vypnout. Při nesprávném použití jsou pak na obtíž protijedoucím vozidlům, jelikož jsou za jasného počasí velmi oslňující. Pokud však budete k jejich používání přistupovat zodpovědně a svědomitě, vyhnete se ohrožení vás i ostatních řidičů.

Mohlo by Vás zajímat

Myrta
publikováno 11. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Myrta přináší štěstí a lásku, jak ji pěstovat, aby bohatě kvetla a nepochutnávali se na ní škůdci?

Orchidej
publikováno 9. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Co znamenají žluté listy a lepkavé kapičky na orchideji?

Zámek Jezeří
publikováno 12. 5. 2024 autor Petr Dostál

Zámek Jezeří: Na rozhraní dvou světů

zavřít reklamu
×
Reklama